کلید رجیستری چیست؟

رجیستری ویندوز، از دو جزء اساسی ساخته شده است؛ این اجزا کلیدها و مقادیر هستند. مقادیر در کلیدها ذخیره می‌شوند و هر کلید، خود دارای یک مقدار پیشفرض است.

کلید رجیستری (Registry Key) چیست؟

رجیستری ویندوز از دو جزء اساسی ساخته شده است. این دو جزء کلیدها (Keys) و مقادیر (Values) هستند. داده‌های رجیستری در Value ها ذخیره می‌شوند و هر Value نیز در کلید خاصی قرار داده شده و در دسترس است. هر کلید یک ثبات پیشفرض (Default) که مقدار دهی نشده را در خود دارد (البته ممکن است برخی از این ثبات کلیدها توسط خود سیستم عامل ویندوز مقدار دهی شده باشند).

بنابراین می‌توان کلیدهای رجیستری را به پوشه‌های داخل ویندوز و مقادیر را به فایل‌های اضافه و ثبات‌ها را به فایل های ثابت سیستمی موجود در آن پوشه تشبیه کرد. کلید‌های رجیستری همانند این پوشه‌ها آدرس دهی می‌شوند. هر کلیدی که در داخل کلید دیگر باشد "زیر کلید" (Subkey) نامیده می‌شود. تمامی کلیدها و زیر کلیدها در یک کلید ریشه (Root Key) مشخص قرار دارند.

فهرست‌های کنترل دسترسی‌ها (ACL مخفف Access control list) برای کلیدها ثبت می‌شوند؛ یعنی هر کلید رجیستری ممکن است یک دسترسی خاصی به یک گروه یا نام کاربری بدهد که توسط مدیر سیستم (یا خود سیستم عامل) پیکربندی شده است. درصورتی که برای کلیدی ACL ثبت شود، این لایه کل زیر کلیدها و مقادیر موجود در این کلید و زیر کلیدهای آن را دربر می‌گیرد.

در برنامه Registry Editor ویندوز، کلیدها به صورت شاخه‌ای لیست شده اند و می‌توانید به راحتی به کلید مورد نظر دسترسی داشته باشید:

کلید رجیستری

جزئیات مربوط به کلید رجیستری در Registry Editor

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.