پسوند فایل (File Extension) چیست؟

پسوند فایل (File Extension) یکی از راه‌های فهمیدن فرمت فایل توسط کاربر یا سیستم‌عامل وی است. به این صورت که در آخر نام فایل، بعد از یک کاراکتر "نقطه"، پسوند فایل می‌آید.

پسوند فایل چیست؟

پسوند فایل (File Extension) یک رشته از کاراکترها (شامل حروف، اعداد و سایر کاراکترهای غیر ویژه) می‌باشد که مشخص کننده رمزگذاری فایل (نوع قالب فایل یا همان فرمت فایل) است. پسوند فایل می‌تواند یک پسوند استاندارد (مانند .png) یا غیر استاندارد و یا آزاد باشد. البته محدودیتی نیز برای پسوند فایل‌ها در برخی از سیستم‌عامل‌ها و سیستم فایل‌ها وجود دارد. برای مثال؛ در سیستم‌عامل ویندوز، نسخه 3.1 به پایین‌تر، پسوند فایل‌ها فقط تا سه حرف مجاز بود.

نکته: پسوند یک فایل می‌تواند به صورت دستی تغییر کند. بنابراین پسوند فایل، در شناسایی فرمت آن چندان قابل اعتماد نیست. ما در این‌جا از این استثنائات صرف نظر کرده و پسوند فایل را همان فرمت فایل در نظر می‌گیریم.

با استفاده از پسوند فایل، کاربر و سیستم‌عامل می‌توانند به سادگی  قالب یا فرمت فایل مورد نظر را درک کنند. در سیستم‌عامل ویندوز، ویندوز با استفاده از مقادیر موجود در کلید ریشه HKCR می‌تواند برنامه پیشفرض قابل استفاده برای فایل مورد نظر را شناسایی و اجرا کند برای مثال؛ با استفاده از برنامه Registry Editor (و خط فرمان آن)، فایل‌هایی که دارای پسوند REG هستند را اجرا می‌کند. در بسیاری از سایر سیستم‌عامل‌ها، با استفاده از پسوند فایل، می‌توان برنامه مورد نظر جهت پردازش فایل را شناسایی و اجرا کرد.

 

نحوه مشاهده پسوند یک فایل:

پسوند فایل درست بعد از آخرین نقطه موجود در نام کامل فایل قابل مشاهده است. البته در برخی از سیستم‌عامل‌ها نظیر ویندوز، پسوند فایل‌ها به صورت پیشفرض مخفی نگه داشته شده اند. این گونه فایل نیم ها به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت اند از:

  • بسیاری از فایل‌ها دارای ساختار زیر هستند. این ساختار به صورت ساده از نام فایل به علاوه پسوند آن ساخته شده است.

Filename.extension

همان‌طور که می‌بینید، پسوند فایل با یک کاراکتر "نقطه" از نام فایل جدا شده است. در مثال پایین، پسوند فایل یعنی ZIP با استفاده از یک نقطه از نام فایل یعنی myfile جدا شده است.

یک فایل با ساختار نام ساده

نام فایل با ساختار ساده

 

  • گروه دیگری از فایل‌ها، همان ساختار نام مورد قبلی را حفظ کرده اند با این تفاوت که بجای یک کاراکتر نقطه، بیش از یک نقظه در آن وجود دارد. بنابراین ممکن است کاربر سردرگم شود. باید به این نکته توجه کرد که پسوند فایل پس از آخرین کاراکتر نقطه قابل مشاهده و دسترسی است؛ یعنی بقیه عبارت جزو نام فایل است.

در مثال پایین، همان‌طور گفته شد، عبارت آمده پس از آخرین کاراکتر نقطه، یعنی MP3، پسوند فایل را مشخص می‌کند و مابقی، یعنی music.track3 همان نام فایل است.

یک نام فایل دارای چندین کاراکتر نقطه

نام فایل به صورت چند بخشی

 

  • در گروهی دیگر از فایل‌ها، هیچ پسوندی نسبت داده نشده است. البته این به معنای آن نیست که این فایل‌ها دارای قالب یا فرمت فایل نیستند. در این صورت، با استفاده از سایر روش‌های دسترسی به فرمت فایل، مانند استفاده از متادیتاهای آن، می‌توان فرمت فایل را بدون دانستن پسوند آن پیدا کرد. این فایل‌ها معمولاً فایل‌های اساسی خود سیستم‌عامل هستند که به دلایل مختلف، پسوند آن‌ها برداشته شده است.
یک فایل بدون پسوند

نام فایل بدون پسوند

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.