نحوه پاک کردن تاریخچه مرورگر Google Chrome

راه‌های زیادی برای پاک کردن تاریخچه (History) مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) وجود دارد که ما در ادامه، از خود مرورگر برای پاک کردن آن ها استفاده خواهیم کرد.

مختصری درمورد تاریخچه مرورگرها:

اکثر مرورگرها سایت‌ها و صفحات مرور شده قبلی را لیست می‌کنند که به این لیست به صورت کلی تاریخچه مرورگر گفته می‌شود. دلیل ذخیره کردن آدرس‌ها (URLs) این است که ممکن است کاربر بنابه دلایلی نیاز به دست یابی به آدرس صفحه‌ای که قبلاً مرور کرده است را دارد. استفاده از تاریخچه مرورگر فرایند پیدا کردن مقصد مورد نظر را ساده تر می‌کند. برای مثال در گوگل عنوان "CPU چیست" را جستجو می‌کنیم و بعد به یک آدرس از طریق نتایج گوگل هدایت می‌شویم. پس از بستن صفحه ممکن است نیاز داشته باشیم تا دوباره به آن صفحه برگردیم. در این صورت بجای جستجوی دوباره در گوگل و طی کردن مراحل مختلف، به راحتی از تاریخچه مرورگر استفاده می‌کنیم. تاریخچه مرورگرها معمولاً بر اساس بازه‌های زمانی دسته بندی می‌شوند.

نکته: ممکن مرورگر شما گوگل کروم (اینترنت اکسپلورر) نباشد. در این صورت به پست مربوط به هر یک از این مرورگرها درباره حذف تاریخچه مراجعه کنید: موزیلا فایرفاکس موزیلا فایرفاکس، اپرا اپرا، اینترنت اکسپلورر اینترنت اکسپلورر

 

چرا تاریخچه مرورگر را پاک می‌کنیم؟

تاریخچه مرورگر یک قابلیت کاربردی است اما ممکن است دلایلی نیاز به حذف کردن آن داشته باشیم. برای مثال زمانی که از یک حافظه جانبی محدود استفاده می‌کنیم و داده‌های تاریخچه مرورگر فضای زیادی را در طی زمان طولانی پر کرده است، ممکن است نیاز به حذف کردن آن داشته باشیم. یکی از دلایل دیگر حذف تاریخچه این است که در هنگام تایپ کردن URL صفحه یا سایتی، آیتم‌های مربوط به آن دست و پا گیر می‌شوند که در این صورت نیز ممکن است آن ها را پاک کنیم.

 

نحوه پاک کردن تاریخچه در مرورگر گوگل کروم

برای هرچه آسان‌تر بودن این آموزش، ما تاریخچه‌های مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) را از طریق خود مرورگر پاک خواهیم کرد. روش‌ها و برنامه‌های مختلفی را می‌توانید در ارتباط با پاک کردن تاریخچه‌های مرورگرهای مختلف ازجمله کروم پیدا کنید.

به دلیل این که نحوه حذف کل تاریخچه یا قسمتی از آن طبق بازه زمانی مشخص با نحوه حذف موارد انتخابی تفاوت دارد، این قسمت را به دو بخش تقسیم کرده ایم. برای ادامه، بر روی بلوک مورد نظر خود کلیک کنید:

کل تاریخچه یا طبق بازه زمانی خاص

توجه کنید که تا مرحله 4 را می‌توانید با وارد کردن لینک "chrome://settings/clearBrowserData" به صورت مستقیم در گوگل کروم (بدون علامت کتیشن‌ها ") یا با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Delete  بپیمایید.

1- برای پاک کردن تاریخچه‌ها ابتدا مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) را اجرا کنید. حال از گوشه بالا-سمت راست (به صورت پیشفرض) منو کروم (منوی موزیلا فایرفاکس) را باز کنید.

Clear Google chrome history 1

 

2- در منو باز شده، بر روی History (تاریخچه) کلیک کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی H + Ctrl نیز انجام دهید.

Clear Google chrome history 2

 

3- حال پنجره‌ای با نام History مشابه تصویر زیر باز خواهد شد. بر روی Clear browsing data کلیک کنید.

Clear Google chrome history 3

 

حال پنجره‌ای با نام Clear browsing data مشابه تصویر زیر باز خواهد شد.

Clear Google chrome history 5

4- در قسمت Obliterate the following items from (بازه زمانی برای حذف داده‌های انتخاب شده) می‌توانید بازه زمانی‌ای که کش‌ها در آن زمان ذخیره شده اند را انتخاب کنید. برای پاک کردن تمامی کش‌ها گزینه the beginning of time را انتخاب کنید.

Clear Google chrome history 6

 

6- حال گزینه Browsing history به معنای "تاریخچه مرور" را انتخاب کرده سپس بر روی Clear browsing data کلیک کنید.

نکته: ممکن است گزینه بالا وجود نداشته باشد. در این صورت از گزینه Clear browsing history به معنای "پاک کردن تاریخچه مرور" استفاده کنید. همچنین بهتر است گوگل کروم را آپدیت کنید.

Clear Google chrome history 4

 

پس از اتمام فرایند پاک سازی، پنجره مربوطه بسته خواهد شد.

موارد انتخابی و مشخص از تاریخچه

توجه کنید که تا مرحله 2 را می‌توانید با وارد کردن لینک "chrome://history" به صورت مستقیم در گوگل کروم (بدون علامت کتیشن‌ها ") یا با فشردن کلیدهای ترکیبی H + Ctrl  بپیمایید.

1- برای پاک کردن تاریخچه‌ها ابتدا مرورگر گوگل کروم (Google Chrome) را اجرا کنید. حال از گوشه بالا-سمت راست (به صورت پیشفرض) منو کروم (منوی موزیلا فایرفاکس) را باز کنید.

Clear Google chrome history 1

2- در منو باز شده، بر روی History (تاریخچه) کلیک کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی H + Ctrl نیز انجام دهید.

Clear Google chrome history 2

 

حال پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز خواهد شد که در قسمت اصلی آن آیتم‌های مربوط به تاریخچه همراه با لینکشان نمایش داده می‌شود. همچنین درصورتی که قصد جستجو و پیدا کردن آیتم خاصی هستید، می‌توانید از قسمت بالا، سمت راست پنجره استفاده کنید.

Clear Google chrome history 9

 

3- آیتم یا آیتم‌های مورد نظر خود را از طریق بخش مشخص شده در تصویر زیر تیک زده سپس بر روی Remove selected items کلیک کنید.

نکته: ممکن است آیتم مورد نظر شما در صفحه دیگری از تاریخچه باشد. در این صورت می‌توانید از پایین صفحه با استفاده از لینک <Older به صفحات قدیمی تر دسترسی داشته باشید.

Clear Google chrome history 7

 

4- قبل از پاک کردن آیتم‌های تاریخچه گوگل کروم صفحه تاییدی را برای شما نشان خواهد داد. درصورتی که از کار خود مطمئن هستید، در کادر تایید بر روی Remove کلیک کنید.

Clear Google chrome history 8

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.