نحوه پاک کردن تاریخچه مرورگر Firefox

راه‌های زیادی برای پاک کردن تاریخچه مرورگر فایرفاکس (Firefox) وجود دارد که ما در ادامه، از خود مرورگر برای پاک کردن آن ها استفاده خواهیم کرد.

مختصری درمورد تاریخچه مرورگرها:

اکثر مرورگرها سایت‌ها و صفحات مرور شده قبلی را لیست می‌کنند که به این لیست به صورت کلی تاریخچه مرورگر گفته می‌شود. دلیل ذخیره کردن آدرس‌ها (URLs) این است که ممکن است کاربر بنابه دلایلی نیاز به دست یابی به آدرس صفحه‌ای که قبلاً مرور کرده است را دارد. استفاده از تاریخچه مرورگر فرایند پیدا کردن مقصد مورد نظر را ساده تر می‌کند. برای مثال در گوگل عنوان "CPU چیست" را جستجو می‌کنیم و بعد به یک آدرس از طریق نتایج گوگل هدایت می‌شویم. پس از بستن صفحه ممکن است نیاز داشته باشیم تا دوباره به آن صفحه برگردیم. در این صورت بجای جستجوی دوباره در گوگل و طی کردن مراحل مختلف، به راحتی از تاریخچه مرورگر استفاده می‌کنیم. تاریخچه مرورگرها معمولاً بر اساس بازه‌های زمانی دسته بندی می‌شوند.

نکته: ممکن مرورگر شما موزیلا فایرفاکس (اینترنت اکسپلورر) نباشد. در این صورت به پست مربوط به هر یک از این مرورگرها درباره حذف تاریخچه مراجعه کنید: گوگل کروم گوگل کروم، اپرا اپرا، اینترنت اکسپلورر اینترنت اکسپلورر

 

چرا تاریخچه مرورگر را پاک می‌کنیم؟

تاریخچه مرورگر یک قابلیت کاربردی است اما ممکن است دلایلی نیاز به حذف کردن آن داشته باشیم. برای مثال زمانی که از یک حافظه جانبی محدود استفاده می‌کنیم و داده‌های تاریخچه مرورگر فضای زیادی را در طی زمان طولانی پر کرده است، ممکن است نیاز به حذف کردن آن داشته باشیم. یکی از دلایل دیگر حذف تاریخچه این است که در هنگام تایپ کردن URL صفحه یا سایتی، آیتم‌های مربوط به آن دست و پا گیر می‌شوند که در این صورت نیز ممکن است آن ها را پاک کنیم.

 

نحوه پاک کردن تاریخچه در مرورگر فایرفاکس

برای هرچه آسان‌تر بودن این آموزش، ما تاریخچه‌های مرورگر فایرفاکس (Firefox) را از طریق خود مرورگر پاک خواهیم کرد. روش‌ها و برنامه‌های مختلفی را می‌توانید در ارتباط با پاک کردن تاریخچه‌های مرورگرهای مختلف ازجمله فایرفاکس پیدا کنید.

خلاصه آموزش (درصورتی که حوصله خواندن کل متن را ندارید!)

  • کل تاریخچه

کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + Delete را بزنید یا از طریق منوی فایرفاکس به History سپس Clear recent history بروید. در بالای پنجره بازه زمانی را انتخاب کرده سپس تیک گزینه Browsing & Download History را زده و همچنین پیشنهاد می‌شود تیک Form & Search History را هم بزنید. درنهایت بر روی Clear Now کلیک کنید.

  • آیتم‌های خاص از تاریخچه

از طریق منوی فایرفاکس به History سپس Show All History بروید. از قسمت بالای پنجره (Search) سایت یا صفحه مورد نظر را جستجو کرده سپس روی آیتم کلیک راست کنید. برای حذف کردن کل تاریخچه آن وبسایت روی Forget About This Site و برای حذف کردن آن صفحه خاص روی Delete This Page کلیک کنید.

 

نکته: تصاویر آموزش مربوط به رابط گرافیکی جدید فایرفاکس پس از نسخه 29 بتا است. درصورتی که از نسخه پایین تر استفاده می‌کنید، قبل از مشاهده آموزش، مرورگر خود را آپدیت کنید.

به دلیل این که نحوه حذف کل تاریخچه یا قسمتی از آن طبق بازه زمانی مشخص با نحوه حذف موارد انتخابی تفاوت دارد، این قسمت را به دو بخش تقسیم کرده ایم. برای ادامه، بر روی بلوک مورد نظر خود کلیک کنید:

کل تاریخچه یا طبق بازه زمانی خاص

1- برای پاک کردن تاریخچه‌ها ابتدا مرورگر فایرفاکس (Firefox) را اجرا کنید. حال از گوشه بالا-سمت راست (به صورت پیشفرض) منو فایرفاکس (منوی موزیلا فایرفاکس) را باز کنید.

Firefox Menu 1

 

2- در منو باز شده، بر روی History (تاریخچه)، سپس در پنجره بازشده جدید بر روی Clear Recent History کلیک کنید.

Clear Firefox History All 1

 

4- حال پنجره‌ای با نام Clear All History مشابه تصویر زیر باز خواهد شد. در قسمت Time range to clear به معنای "بازه زمانی برای حذف کردن" می‌توانید بازه زمانی‌ای که آیتم‌های تاریخچه در آن زمان ذخیره شده اند را انتخاب کنید. برای پاک کردن تمام تاریخچه گزینه Everything را انتخاب کنید.

پاک کردن Cache فایرفاکس

 

5- حال درصورتی که قسمت جزئیات بسته شده است، با کلیک کردن بر روی فلش کنار عبارت Details، قسمت جزئیات را باز کنید. در قسمت Details، گزینه Browsing & Download History را انتخاب کنید (پیشنهاد می‌کنیم گزینه Form & Search History را نیز تیک بزنید). در آخر بر روی Clear Now کلیک کنید تا تاریخچه‌های مربوط به بازه زمانی انتخاب شده (در این آموزش، تمامی بازه‌های زمانی) حذف شوند. فرایند پاک سازی ممکن است مدتی طول بکشد.

Clear Firefox History All 2

 

پس از اتمام فرایند پاک سازی، پنجره مربوطه بسته خواهد شد.

 

موارد انتخابی و مشخص از تاریخچه

توجه کنید که تا مرحله 2 را می‌توانید با فشردن کلیدهای ترکیبی Ctrl + Shift + H بپیمایید.

1- برای پاک کردن تاریخچه‌ها ابتدا مرورگر فایرفاکس (Firefox) را اجرا کنید. حال از گوشه بالا-سمت راست (به صورت پیشفرض) منو فایرفاکس (منوی موزیلا فایرفاکس) را باز کنید.

Firefox Menu 1

 

2- در منو باز شده، بر روی History (تاریخچه) سپس در پنجره بازشده جدید بر روی Show All History کلیک کنید.

Clear Firefox History Individual 2

حال پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز خواهد شد که در سمت چپ آن می‌توانید بازه‌های زمانی مورد نظر را انتخاب کنید. در قسمت اصلی آن نیز آیتم‌های مربوط به آن بازه زمانی همراه با لینکشان نمایش داده می‌شود. همچنین درصورتی که قصد جستجو و پیدا کردن آیتم خاصی هستید، می‌توانید از قسمت بالا، سمت راست پنجره استفاده کنید.

درصورتی که می‌خواهید آیتم یا آیتم‌های خاصی را حذف کنید به مرحله A و درصورتی که می‌خواهید تمامی آیتم‌های مربوط به یک سایت خاص را حذف کنید به مرحله B بروید.

Clear Firefox History Individual 3

  • A:

آیتم یا آیتم‌های مورد نظر خود را انتخاب کنید (برای انتخاب چندین آیتم، کلید Ctrl را نگه دارید) و بر روی آن ها کلیک راست کرده و گزینه Delete This Page را بزنید تا آیتم یا آیتم‌های انتخاب شده از تاریخچه مرورگر حذف شوند.

Clear Firefox History Individual 4

  • B:

یکی از آیتم‌های مربوط به سایت مورد نظر را انتخاب کنید. برای درک بهتر، آیتم‌های مربوط به یک سایت به یک رنگ مشخص شده اند.

Clear Firefox History Individual 5

 

سپس بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه Forget About This Site را بزنید.

Clear Firefox History Individual 6

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.