نامگذاری استاندارد مسیر و نام فایل‌ها

بدون شک همه ما با نام و مسیر عادی فایل‌ها آشنایی داریم اما این مسیر و نام در نامگذاری استاندارد کمی متفاوت است و بخش‌های مختلف آن دارای اسامی متفاوتی هستند.

همه با بدون شک با نام و مسیر عادی فایل‌ها آشنایی داریم و می‌دانیم که مثلاً مسیر "C:\Program Files\Help.exe" به چه معناست اما این مسیرها و نام فایل‌ها در نامگذاری استاندارد تفاوت داشته و بخش‌های مختلف یک مسیر ثابت، دارای نام‌های مختلفی هستند.

 

مسیر فایل یا پوشه چیست؟

مسیر فایل یا پوشه یک عبارت رشته‌ای (String) است که توسط سیستم فایل (File System) برای نشان دادن محل دقیق فایل یا پوشه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مسیر توسط حروف خاصی مانند بک اسلش (\)، به قسمت‌های مختلفی تقسیم می‌شوند که هر یک نشان دهنده یک مکان معین مانند پوشه، درایو یا خود فایل است. بنابراین هر فایل یا پوشه بر روی حافظه‌ای که توسط سیستم فایل سازماندهی شده است، به یک مسیر نیاز دارد. برای مثال، مسیر "C:\Program Files\Help.exe" نشان دهنده این است که فایل Help با پسوند EXE در پوشه Program Files واقع در درایو C بوده و دسترسی با آن فایل با استفاده از این مسیر امکان پذیر است.

برای جلوگیری از تداخل مسیر با سایر پارامترها و رشته‌ها، معمولاً مسیر کامل را بین دو کاراکتر کوتیشن (") قرار می‌دهند. مسیر فایل توسط سیستم فایل های مختلفی ایجاد می‌شود بنابراین ویژگی‌های این مسیر بستگی به نوع سیستم فایل (و گاهاً به نوع سیستم عامل) دارد. برای مثال ممکن است در سیستم فایلی بزرگی یا کوچک بودن حروف در یک مسیر نشان دهنده دو مسیر متفاوت باشند یا مسیر فایل با کاراکترهای غیر از استاندارد UCS-2 شناخته نشوند.

 

نامگذاری استاندارد قسمت‌های مختلف یک مسیر

یک مسیر به قسمت‌های مختلفی تقسیم می‌شود که هر یک از این قسمت‌ها به خصوص در برنامه نویسی و طراحی وب به درد کاربران می‌خورد. قصد ما در این پست نشان دادن این نامگذاری به صورت استاندارد است. ممکن است در برخی از زبان‌ها مانند PHP نام هر یک از این قسمت‌ها با توضیحات زیر تفاوت داشته باشد. در این قسمت فایلی با مسیر زیر بررسی می‌شود:

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

  • پسوند فایل (Extension)

پسوند فایل (File Extension یا Extension) عبارت رشته‌ای است که نشان دهنده نوع رمزگذاری فایل (درواقع همان فرمت فایل) بوده و از Filename پایه‌ای توسط یک نقطه یا یک کاراکتر فاصله جدا می‌شود. این عبارت ممکن است فرمت اصلی فایل را نشان ندهد (برای اطلاعات بیشتر به پست مربوط به پسوند فایل مراجعه کنید):

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

توجه کنید که ممکن است تنها عبارت بعد از جدا کننده به عنوان پسوند فایل شناخته شود:

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

  • نام فایل (Filename)

نام فایل (Filename یا File name) همان نام مجزایی است که برای یک فایل در نظر گرفته می‌شود و آن فایل را از سایر فایل‌ها در یک پوشه مستقل نشان می‌دهد؛ فایل نیم مانند اسم یک شخص، واقع در یک مکان مشخص است. این قسمت در بسیاری از زبان‌های برنامه نویسی به یک اسم نامیده می‌شود:

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

البته در برخی موارد Filename بدون پسوند فایل در نظر گرفته می‌شود که کاربرد گسترده‌ای ندارد. در این صورت Filename ریشه فایل (File Root) یا نام پایه (Basename) نامیده می‌شود:

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

توجه کنید که تفاوت Filename با Basename در این است که Basename (نام پایه) درصورتی که در مسیر یک فایل استفاده شود، همان Filename است اما درصورتی که در مسیر یک پوشه استفاده شود، نام آخرین پوشه را برمی‌گرداند.

  • پوشه (Directory)

پوشه (Directory)، نزدیک ترین فولدری است که در بالاترین سطح مسیر قرار دارد. به عبارت بهتر، همان پوشه‌ای است که فایل مورد نظر در داخل آن وجود دارد؛  مانند اتاقی است که یک شخص (فایل نیم) در آن قرار دارد:

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

 

  • نام پوشه (Dirname)

نام پوشه مسیر کاملی است که بدون در نظر گرفتن Filename و پسوند نوشته می‌شود؛ مانند آدرس کامل محلی که یک شخص (فایل نیم) در آن جا قرار دارد:

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

  • مسیر کامل (Pathname)

مسیر کامل (Pathname یا Full Path)  یا مسیر مطلق (Absolute Path) همان چیزی است که همگی با آن آشنا هستیم و آن مسیر کامل یک فایل یا پوشه است؛ مانند آن که هم نام فرد و هم آدرس کامل جایی که وی در آن جا قرار دارد:

"C:\Program Files\Microsoft Games\Chess\Chess.exe"

تجزیه مسیر فایل به صورت خودکار

برای راحتی شما و درک بهترتان، فرم زیر را تهیه کرده ایم تا با استفاده از آن، و با وارد کردن مسیر کامل یک فایل بدون کوتیشن‌ها و دارای حداقل یک پوشه، با قسمت‌های مختلف مسیر داده شده آشنا شوید:

مسیر نمونه: C:\Program Files\AmirrezA\The Program.exe

مسیر کامل فایل:
پسوند فایل:
نام فایل:
نام پایه:
پوشه:
نام پوشه:
حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.