قابلیت Windows To Go چیست؟

نسخه Enterprise (سازمانی) ویندوز 8 قابلیت‌های بهتری نسبت به نسخه حرفه‌ای این ویندوز دارد. یکی از این قابلیت‌ها Windows To Go است که به کاربر اجازه حمل ویندوز بر روی حافظه‌های فلش را می‌دهد.

قابلیت Windows To Go چیست؟

Windows To Go (ویندوز تو گو یا ویندوز همراه) یا به اختصار WTG، به زبان ساده قابلیتی است که به کاربران دارای نسخه Enterprise (سازمانی) ویندوز 8 و ویندوز 8.1 این اجازه را می‌دهد تا ویندوز خود را به صورت قابل حمل بر روی حافظه‌های Mass Storage مانند فلش درایوها یا هارد دیسک‌های اکسترنال ذخیره کرده و هرجا که کاربر نیازی با استفاده از ویندوز خودش را داشته باشد، به راحتی از روی حافظه قابل حمل خود آن را بوت کند.

با استفاده از این قابلیت ویندوز شما به همراه تمامی برنامه‌های نصب شده، پیکربندی‌های انجام شما و خصوصی سازی‌های صورت گرفته و در کل تمامی محتویات ویندوز خود را بر روی یک حافظه با ظرفیت متوسط قرار گرفته و می‌توانید از آن در هرجایی که به یک کامپیوتر با حداقل سیستم سخت افزاری مورد نیاز به عنوان سیستم میزبان دسترسی دارید، مانند ویندوز اصلی خود استفاده کنید. به عبارت دیگر می‌توانید ویندوز خود را در همه جا همراه خود داشته باشید و از آن استفاده کنید.

این قابلیت به ویژه برای کسانی که در سرکار از ویندوز 8 استفاده می‌کنند، یا قصد انجام کارهای خود را در هنگام سفر کردن دارند. چون فایل‌ها و پرونده‌ها بر روی همان درایو ذخیره می‌شوند و هنگام پاک کردن نیز دقیقاً از همان درایو پاک می‌شوند، نیازی به داشتن یک درایو دیگر برای نگه داشتن فایل‌ها نیست.

 

امنیت Windows To Go:

به دلیل این که کاربر می‌تواند بر روی سایر سیستم‌ها از Windows To Go استفاده کند، در صورت نبود موارد امنیتی، ممکن است فایل‌های وی صدمه دیده، به ویندوز فرد یا سیستم عامل میزبان آسیب وارد شود و موارد دیگر. مایکروسافت تدابیری برای امنیت کاربرانش در نظر گرفته است که به مواردی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

 

  • تشخیص جداشدن درایو

"تشخیص جداشدن درایو" قابلیت امنیتی است که برای جلوگیری از از دست رفتن داده‌ها طراحی شده است. این قابلیت درصورتی که درایو قابل حمل Windows To Go از سیستم جدا شود، ویندوز را به مدت مشخصی (به صورت پیشفرض 60 ثانیه) متوقف می‌کند. درصورتی که درایو دوباره به سیستم متصل شود، ویندوز دقیقاً از جای متوقف شده به کار خود ادامه خواهد داد اما درصورتی که طی این مدت درایو متصل نشود سیستم به صورت Shutdown خاموش خواهد شد. این قابلیت برای جلوگیری از دسترسی به داده‌های حساس و همچنین داده‌های روی حافظه RAM طراحی شده است.

 

  • جلوگیری از دسترسی به سخت افزارهای میزبان

برای جلوگیری از رد و بدل شدن تصادفی داده‌ها بین میزبان و ویندوز قابل حمل، ویندوز به صورت پیشفرض دسترسی کاربر را به حافظه‌های جانبی سیستم میزبان (ازجمله مدیاها، هارد دیسک، درایو حالت جامد) طبق خط مشی Storage Area Network (یا به اختصار SAN Policy) با نام OFFLINE_INTERNAL - 4 منع کرده است. بنابراین با استفاده از Windows To Go هیچ یک از فایل‌های میزبان تغییر داده نخواهند شد (مگر در موارد خاص، با تغییر خط مشی می‌توان درایوهای داخلی را نیز mount کرد). البته کاربر می‌تواند به سایر درایوهای قابل حمل دسترسی داشته باشد.

 

  • جلوگیری از استفاده هاب‌ها

از آن جایی که داده‌های ویندوز از درایو قابل حمل بر روی RAM بارگذاری می‌شوند وهمچنین درهنگام ذخیره کردن، داده‌ها روی درایو ذخیره می‌شوند، در هر دو حالت رد و بدل شدن داده‌ها از طریق درگاه USB انجام می‌گیرد. درصورتی که این اتصال به صورت مستقیم نباشد، فردی با قرار گرفتن در بین ویندوز و سیستم می‌تواند به راحتی داده‌ها را تغییر یا دریافت کند. به همین دلیل برای جلوگیری از دسترسی سایر افراد به داده‌ها، ویندوز اجازه استفاده از واسطه‌هایی مثل هاب (Hub) را به کاربر نمی‌دهد و درایو باید به صورت مستقیم به سیستم وصل شود.

 

  • رمزگذاری داده‌ها

ویندوز قابل حمل از رمزگذاری داده‌ها با استفاده از BitLocker پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب پس از رمزگذاری داده‌ها، درصورتی که درایو قابل حمل دزدیده یا گم شود، فایل‌ها و داده‌های آن بدون دانستن رمزی که کاربر وارد کرده است عملاً غیرقابل استفاده می‌شوند.

 

  • عدم نگه داشتن رد

ویندوز تو گو این قابلیت را دارد که بدون جا گذاشتن ردی نشست کاربری را به اتمام برساند چون همه تغییرات، حذفیات و فایل‌هایی که اضافه می‌شوند، بر روی درایو قابل حمل اعمال می‌شوند. به این ترتیب کاربر درمقابل سوء استفاده از فایل‌های ذخیره شده، ایمن خواهد شد.

 

حداقل سیستم میزبان مورد نیاز برای راه اندازی Windows To Go:

طبق گفته مایکروسافت در قسمت سوالات متداول Windows To Go، حداقل سیستم مورد نیاز برای راه اندازی WTG (مخفف Windows To Go) بر روی سایر کامپیوترها (سیستم میزبان یا Host)، درواقع همان سیستم مورد نیاز ویندوز 7 و 8 است. یعنی هر سیستمی که با یکی از دو ویندوز 7 یا 8 سازگار باشد، قابلیت راه اندازی WTO را دارد. بنابراین سیستم مورد نیاز WTG به شرح زیر است:

  • پردازنده‌ای با قدرت پردازش 1 گیگاهرتز (1GHz) یا بالاتر
  • حافظه اصلی (RAM) با ظرفیت 1 گیگابایت درحالت 32 بیت و ظرفیت 2 گیگابایت در حالت 64 بیتی
  • کارت گرافیک با قابلیت پشتیبانی از DirectX 9.0 با درایور WDDM 1.2 یا بالاتر
  • قابلیت پشتیبانی از USB نسخه 2 یا 3
  • سفت افزار با قابلیت بوت از طریق USB

موارد بالا حداقل سیستم مورد نیاز برای راه اندازی WTG است. اما برای این کار شما نیاز به یک حافظه قابل حمل (مانند فلش درایوها یا هارد دیسک‌های اکسترنال) با حداقل ظرفیت 20 گیگابایت (البته بستگی به حجم کل محتوای ویندوز دارد) و پشتیبانی از USB نسخه 2 یا 3 نیاز دارید تا بتوانید فایل‌های ویندوز خود را از طریق WTG بر روی آن بریزید و با استفاده از آن بوت کنید. همچنین WTG از هاب‌های خارجی USB پشتیبانی نکرده و باید به صورت مستقیم به سیستم میزبان متصل شود.

توجه کنید که WTG از هردو سفت افزار UEFI و BIOS پشتیبانی می‌کند و نیازی به حافظه هارد دیسک یا SSD ندارید چون همه چیز بر روی حافظه قابل حمل قرار می‌گیرد. همچنین WTG  به صورت مستقیم بر روی Mac راه اندازی نمی‌شود چون Mac با ویندوز 7 یا 8 سازگار نیست و  قابلیت راه اندازی بر روی پردازنده‌های ARM را ندارد.

البته لازم به ذکر است که قابلیت Windows To Go که سیستم عامل را بر روی حافظه‌های قابل حمل سوار می‌کند، چیز جدیدی نیست. در سیستم عامل گنو/لینوکس و در توزیع‌های مختلف آن و همچنین در نسخه‌های قبلی ویندوز با روش‌های مختلف این کار عملی است، با این حال این قابلیت در ویندوزهای نسخه 8 به بعد به صورت رسمی اضافه شد.

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.