فرمت WMV چیست؟

فرمت فایل WMV یکی از مشتق‌های فرمت MPEG-4 بوده و فرمتی است که طبق الگوریتم خاصی، فایل‌ها و داده‌های ویدئوای-صوتی را بدون آن که افت کیفیت محسوسی داشته باشند، فشرده می‌کند.

فرمت WMV چیست؟

کلمه WMV مخفف عبارت Windows Media Video و یک فرمت فایل استاندارد است و با پسوند فایل .wmv شناخته می‌شود. این فرمت در سال 1999 میلادی توسط مایکروسافت  با هدف 'استریم ویدئو از طریق اینترنت' منتشر شد. فرمت فایل WMV یکی از انواع فرمت‌های فشرده‌سازی ویدئوای است که طبق الگوریتم خاصی حجم فایل‌های ویدئوای اصلی (که ممکن است شامل داده‌های صوتی نیز شوند) را بدون افت کیفیت محسوس، فشرده و رمزنگاری کرده و حجم آن‌ها را به مراتب کمتر می‌کند.

کیفیت یک فایل WMV قبل از ساخته شدن مشخص می‌شود و سپس توسط الگوریتم‌های خاصی رمزنگاری و فشرده می‌شود. بنابراین حجم آن تا حدود زیادی کاهش می‌یابد. زمانی که این فایل WMV با استفاده از برنامه‌های مختلفی پخش می‌شود، داده‌های رمزنگاری شده آن، رمزگشایی شده و ویدئو قابل مشاهده می‌شود.

فرمت WMV درواقع یکی از مشتق‌های (نسخه غیر رسمی) فرمت MPEG-4 است درحالی که این فرمت، بسیار موثرتر از فرمت اصلی خود در فرایند رمزنگاری ویدئو عمل می‌کند. با این حال، از الگوریتم و ساختار فرمت اصلی خود، یعنی MPEG-4 در بیشتر از ورژن‌های WMV استفاده شده است.

 

مشخصات پسوند فایل wmv:

  • نوع MIME یا اینترنت مدیا تایپ: audio/x-ms-wmv
  • طراحی شده توسط: Microsoft

 

نرم افزار پیشفرض در ویندوز:

Windows Media Player برنامه پیشفرض برای اجرای بسیاری از فرمت‌های چندرسانه‌ای مانند wmv در سیستم‌عامل ویندوز است. این برنامه توسط خود Microsoft طراحی و توسعه داده شده است.

فرمت WMV

Windows Media Player

 

در سایر سیستم‌عامل‌ها مانند لینوکس اوبونتو، OS X، ویندوز و چندین سیستم‌عامل دیگر، می‌توانید از برنامه HandBrake یا سایر برنامه‌ها برای پخش فایل‌های ویدئوای WMV استفاده کنید.

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.