فرمت DOCX چیست؟

فرمت فایل DOCX مخصوص پرونده‌های نوشتاری برنامه Word از نسخه 2007 به بالاتر است که با استفاده از طراحی XML، داده‌های حاوی کدهای نوشتاری را در خود ذخیره می‌کند.

فایل DOCX چیست؟

فرمت (Extension) فایل DOCX کوتاه شده عبارت Microsoft Office Open XML و یک فرمت استاندارد است. این فرمت توسط مایکروسافت ساخته شده است و در سیستم‌عامل‌ ویندوز (نسخه‌هایی که از برنامه Microsoft Word 2007 یا بالاتر پشتیبانی کند. مثلاً نسخه ویندوز 7) قابل اجرا هستند. DOCXها فایل‌هایی هستند که توسط برنامه Microsoft Word نسخه 2007 یا بالاتر به صورت فرمت پیشفرض ساخته می‌شوند؛ یعنی در این برنامه می‌توان با فرمت‌های دیگر نیز فایل نوشتاری مورد نظر را ذخیره کرد اما فرمت پیشفرض همان DOCX است.

فایل‌های دارای فرمت DOCX داده‌های نوشتاری‌ای هستند که برپایه طراحی XML ساخته شده اند. طراحی این فرمت بر پایه XML به سازندگان برنامه‌های کاربردی این امکان را می‌دهد تا بتوانند به راحتی به داده‌های مرتب شده فایل DOCX مربوطه دسترسی داشته باشند. همچنین طراحی بر پایه فرمت XML باعث کاهش حجم فایل نهایی می‌شود. بنابراین برنامه Microsoft Word می‌تواند سریع تر این داده‌ها را پردازش کند. چون این فرمت بر اساس XML ساخته و فشرده شده، می‌تواند با غیر فشرده کردن آن، محتوای فایل را دید. یکی از ساده ترین روش‌ها تغییر نام فایل برای مثال از MyDoc.docx به MyDoc.zip و دیکمپرس کردن آن است.

فایل‌های DOCX توسط برنامه Microsoft Word نسخه 2007 یا بالاتر ساخته می‌شوند. درصورتی که از نسخه‌های پایین تر استفاده می‌کنید، ممکن است در بازکردن این گونه فایل‌ها با مشکل مواجه شوید. البته می‌توانید با استفاده ازپک رایگان Microsoft Office Compatibility Pack، این قابلیت و بسیاری دیگر از قابلیت‌هایی که توسط نسخه‌های جدیدتر مجموعه Microsoft Office قابل استفاده هستند را به نسخه‌های Microsoft Office 2000، Office XP یا Office 2003 بیاورید. البته طبق گفته خود مایکروسافت، برای استفاده از این پک، باید آخرین بروزرسانی‌ها را هم برای ویندوز و هم برای مجموعه آفیس‌تان داشته باشید. البته برنامه‌های رایگان دیگر مانند OpenOffice.org و LibreOffice نیز می‌توانند این گونه فایل‌ها را اجرا کنند.

 

مشخصات پسوند فایل docx:

  • نوع MIME یا اینترنت مدیا تایپ: application/vnd.openxmlformats-officedocument.wordprocessingml.document
  • طراحی شده توسط: Microsoft, Ecma, ISO/IEC
  • استانداردهای این پسوند فایل: ECMA-376, ISO/IEC 29500

 

نرم افزار پیشفرض در ویندوز:

نرم افزار پیشفرض برای اجرای فایل‌های DOCX در ویندوز 7 و بالاتر، برنامه Windows WordPad است. WordPad دارای امکانات چندانی نمی‌باشد و فقط نیازهای اولیه کاربر را برطرف می‌کند. بنابراین برنامه پیشنهادی ما برای اجرای چنین فایل‌هایی برنامه Microsoft Word نسخه 2007 یا بالاتر است که قسمتی از مجموعه Microsoft Office است.

برنامه Microsoft WordPad

برنامه Microsoft WordPad

 

نرم‌افزار پیشفرض در لینوکس:

در اکثر توزیع‌های سیستم‌عامل لینوکس، OpenOffice.org برنامه پیشفرض برای مشاهده و ویرایش فرمت DOCX است.

OpenOffice DOCX

برنامه OpenOffice
منبع عکس: polishlinux.org

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.