فرمت فایل چیست؟

فرمت فایل (File format) یک روش استاندارد جهت نشان دادن نوع فایل، نحوه قرارگیری داده‌ها و نحوه رمزنگاری است. یکی از راه‌های تشخصی فرمت فایل، مطلع شدن از Extension آن فایل است.

فرمت فایل چیست؟

فرمت فایل (File Format)، نوع فایل (File Type) یا قالب فایل یک روش استاندارد جهت نشان دادن ساختار فایل از جمله باینری (Binary) یا اسکی (Ascii) بودن، نوع فایل مانند فایل تصویری، متنی و...، نحوه قرارگیری و ساختار داده‌های فایل و نحوه رمزنگاری آن است.

با استفاده از فرمت یک فایل، سیستم‌عامل می‌تواند فایل را متناسب با نوع آن اجرا و پردازش کرده یا عملیات مختلفی را بر روی آن اعمال کند. درواقع فرمت فایل را می‌توان شناسنامه یک فایل درنظر گرفت. هر نوع فایلی دارای یک قالب یا فرمت است. این فرمت ممکن است یک فرمت استاندارد مانند MP3 یا یک فرمت غیراستاندارد یا آزاد باشد.

فرمت یک فایل، از روش‌های مختلفی قابل شناسایی است. یکی از این روش‌ها که یک استاندارد رایج و در اکثر سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده است، شناسایی فرمت فایل توسط پسوند فایل (File Extension) است.

نکته: به پسوند فایل (File Extension) معمولاً به صورت مستقیم، فرمت فایل نیز گفته می‌شود. پسوند فایل، الزاماً فرمت فایل را نشان نمی‌دهد. ممکن است با یک دستکاری ساده، پسوند فایل تغییر داده شود. به هرحال، از این استثناءها صرف نظر کرده و File Extension را در برخی موارد فرمت فایل می‌نامیم. همچنین ممکن است فایلی دارای هیچ پسوندی نباشد!

یکی از روش‌های دیگر برای شناسایی فرمت فایل‌ها، استفاده از متادیتاهای (Metadata) داخلی فایل است که توسط فایل سیستم ساخته می‌شود. این متادیتاها در داخل خود فایل و در قسمتی با نام سربرگ‌های فایل (File Headers، مکانی از فایل که به صورت باینری یا نوشتاری، اطلاعات مربوط به فایل مورد نظر، از جمله فرمت فایل را در خود نگه می‌دارد.) قابل دسترسی هستند. متادیتاهای داخل فایل، بسیار قابل اعتمادتر از پسوند فایل هستند.

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.