درگاه USB چیست و چه کاربردی دارد؟

درگاه USB  یک درگاه استاندارد برای اتصال به عنوان ورودی و خروجی دستگاه‌هایی مانند موبایل‌ها، فلش مموری‌ها و... است. در ادامه با ما باشید تا با این درگاه به صورت خلاصه آشنا شوید.

درگاه  USB چیست؟

کلمه USB مخفف عبارت Universal Serial Bus به معنای "درگاه همه گذر" می‌باشد. این درگاه در سال 1990 به عنوان یک استاندارد ثبت شد ویکی از رایج ترین درگاه‌هاست.

درگاه USB برای اتصال سخت‌افزارها و دستگاه‌ها (مانند پرینترها، ماوس‌ها، کیبوردها، فلش مموری‌ها و...) به یکدیگر یا به کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. امروزه در اکثر کامپیوترها و دستگاه‌هایی که نیاز به یک درگاه ارتباطی دارند، می‌توان پورت USB را یافت. در دستگاه‌های جدیدتر از نسخه سوم USB استفاده می‌شود که دارای سرعت بسیار بیشتر نسبت به نسخه‌های قبل می‌باشد. اکثر درگاه‌های قدیمی مانند درگاه موازی (پرینتر)، سریال و PS/2 جای خود را به درگاه USB داده اند.

USB-symbol

نماد درگاه USB

 

این درگاه چه کاربردی دارد؟

یک درگاه USB کاربردهای بیشماری دارد. با استفاده از این درگاه می‌توان با سخت افزارها و دستگاه‌های دیگر در ارتباط بود. انواع دستگاه‌ها مانند پرینترها، ماوس‌ها، کیبوردها، اسکنرها، فلش مموری‌ها، دسته‌های بازی، دوربین‌ها و ... می‌توانند به این درگاه وصل شده و با دستگاه دیگر یا با کامپیوتر ارتباط برقرار کنند.

چون درگاه USB (در نسخه دوم) به طور معمول می‌تواند 5 ولت و 500 میلی آمپر جریان در اختیار دستگاه وصل شده بگذارد، از این درگاه می‌توان به عنوان یک منبع تغذیه برای سایر دستگاه‌ها نیز استفاده کرد.

USB Logo

نشانه امکان ارتباط دستگاه با پورت USB

نسخه‌های درگاه USB:

سه استاندارد USB که به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند عبارت اند از:

  • نسخه 1.1: اولین نسخه USB که معروف به Full Speed USB بود. این نسخه حداکثر نرخ تبادل داده 12 مگابیت (معادل تقریباً 1.5 مگابایت) بر ثانیه را پشتیبانی می‌کرد.
  • نسخه 2.0: این نسخه که هم‌اکنون به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد، با نام High-Speed USB شناخته می‌شود. رنگ استاندارد ورودی این نسخه سیاه و سفید است و حداکثر نرخ تبادل داده در این نسخه 480 مگابیت (معادل 57 مگابایت) بر ثانیه است.
یو اس بی USB

نماد یو اس بی نسخه دوم

  • نسخه 3.0: این نسخه جدید ترین استاندارد USB است و با نام SuperSpeed USB شناخته می‌شود. رنگ استاندارد این نسخه آبی است و حداکثر نرخ تبادل داده در این نسخه 5 گیگابیت بر ثانیه معادل 5120 مگابیت بر ثانیه است. USBهای نسخه 3.0 فقط در درگاه‌های همین نسخه با سرعت بالای Super Speed قابل استفاده هستند.
یو اس بی USB

نماد یو اس بی نسخه سوم

 

سازگاری نسخه‌های USB:

معمولاً هر نسخه جدیدتر از چیزی با نسخه قبلی خود سازگار (Compatible) است البته ممکن است آن نسخه قدیمی با نسخه جدیدتر سازگار نباشد یعنی سازگاری ممکن است فقط یک طرفه باشد. نسخه‌های یو اس بی نیز از این قاعده مستثنی نیستند و هر نسخه با نسخه‌های قبلی خود سازگار است. به این ترتیب کاربران می‌توانند به راحتی از نسخه خود در درگاه‌های جدیدتر استفاده کنند. در جدول زیر سازگاری درگاه‌های USB با سر USBها مشخص شده است:

سر USB (نری) / درگاه USB (مادگی) نسخه 1.1 نسخه 2.0 نسخه 3.0
نسخه 1.1 سازگاری کامل با سرعت پایین (Full Speed) سازگاری کامل با سرعت پایین (Full Speed) سازگاری کامل با سرعت پایین (Full Speed)
نسخه 2.0 سرعت پایین (Full Speed) سازگاری کامل با سرعت معمولی (Hi Speed) سازگاری کامل با سرعت معمولی (Hi Speed)
نسخه 3.0 سرعت پایین (Full Speed) سرعت معمولی (Hi Speed) سازگاری کامل با سرعت بالا (Super Speed)

 نکته: این سازگاری به صورت کلی بوده و ممکن است تمامی دستگاه‌های USB به دلایلی از جمله نحوه ساخت توسط شرکت سازنده، با دیگر نسخه‌ها سازگار نباشند.

 

انواع درگاه‌های USB:

به دلیل اینکه گجت‌ها و برخی وسایل الکتریکی در اندازه‌های گوناگون ساخته و ارائه می‌شوند، ابعاد مختلفی برای USB ها در نظر گرفته شده اند. سه مورد از پرکاربردترین نوع USBها A، B و نوع میکرو B است که خود دارای اندازه‌های مینی و میکرو نیز هستند.

نکته: در تصاویر زیر، شکل سمت راست کابل یا نوع نری USB و در شکل سمت چپ درگاه یا نوع مادگی USB (همان درگاهی که بر روی دستگاه‌ها قرار دارد) نشان داده می‌شوند.

 

  •  یو اس بی نوع A:

USB 3.0 Type A

USB نسخه 3.0 نوع A

USB 2.0 Type A

USB نسخه 2.0 و 1 نوع A

 

  • یو اس بی نوع B:

USB 3.0 Type B

USB نسخه 3.0 نوع B

USB 2.0 Type B

USB نسخه 2.0 و 1 نوع B

 

  • یو اس بی نوع Micro B:

 

USB 3.0 Micro B

USB نسخه 3.0 نوع Micro B

USB 2.0 Micro B

USB نسخه 2.0 و 1 نوع Micro B

 

 اطلاعات پین‌ها (Pinout):

USB 2.0 pinout

پین‌های نسخه دوم

شماره پین نام توضیحات رنگ سیم پین
1 VCC  ایجاد اختلاف پتانسیل با پین چهارم به اندازه +5 ولت قرمز
2  -Data جفت انتقال داده سفید
3 +Data سبز
4 GND  GND برای پین VCC سیاه

 

USB 3.0 pinout

پین‌های نسخه سوم

شماره پین در نوع A شماره پین در نوع B  نام  توضیحات رنگ سیم پین در نوع A
 1 1  VCC  ایجاد اختلاف پتانسیل با پین چهارم به اندازه +5 ولت قرمز
 2 2  -Data   جفت انتقال داده در نسخه USB 2.0 سفید
 3 3  +Data سبز
 4 4  GND  GND برای پین VCC سیاه
 5 8 -SSRX   جفت دریافت داده با سرعت بالا (Super Speed) آبی
 6 9 +SSRX زرد
 7 7  GND  GND برای سیگنال‌ها
 8 5  -SSTX   جفت انتقال داده با سرعت بالا (Super Speed) بنفش
 9 6  +SSTX نارنجی

 

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.