خطای HTTP 404 چیست؟

خطای 404 (Not Found) از خطاهای سمت کاربر است. زمانی که کاربر (مثلاً مرورگر) درخواست منبعی (مثلاً یک صفحه از سایت) را از طرف وب سرور می‌کند، درصورتی که وب سرور نتواند منبع درخواست شده را پیدا کند، این خطا را به کاربر نشان می‌دهد.

نشانه‌های خطای 404:

خطای 404 (Error 404) یا همان خطای 404 Not Found که به معنا "پیدا نشدن منبع" یا "صفحه مورد نظر پیدا نشد" می‌باشد، یکی از کدهای وضعیت HTTP است که به عنوان خطا شناخته می‌شود. خطای 404 ممکن است در همه سیستم عامل‌ها با همه مرورگرها پدیدار شود؛ زیرا این خطا از سمت کاربر به سمت سرور هدایت می‌شود. این خطا با پیغام‌های مختلفی ممکن است همراه شود. از جمله رایج ترین پیغام‌های آن در مرور گرها موارد زیر است:

 • 404 Not Found
 • Error 404
 • HTTP 404
 • Error 404 Not Found
 • 404 File or Directory Not Found (فایل یا پوشه درخواستی پیدا نشد)
 • HTTP 404 Not Found
 • 404 Page Not Found (صفحه مورد نظر پیدا نشد)
 • The requested URL [URL] was not found on this server. (صفحه درخواست شده در سرور پیدا نشد)
 • WU_E_PT_HTTP_STATUS_NOT_FOUND (در سرورهای خدمات مایکروسافت)
 • 0x80244019 (در سرورهای خدمات مایکروسافت)

نکته: در مورد آخری، [URL] آدرس منبع (صفحه و ...)ای است که درخواست کرده اید.

خطای 404

خطای 404

 

خطای 404 چیست؟

خطای 404 یکی از خطاهای بسیار رایج و در اصل یک خطای سمت کاربر (Client Side) است.

منابع زیادی مانند صفحات (Pages)، فایل‌ها و ... می‌تواند در یک وب سرور وجود داشته باشد. وقتی کاربر (مثلاً یک مرورگر) درخواست دریافت یکی از این منابع، مثلاً درخواست مشاهده یک صفحه را می‌دهد، وب سرور صفحه مورد نظر را به کاربر برمی‌گرداند. حال زمانی که این صفحه در طرف سرور وجود نداشته باشد، این خطا به وی برگردانده می‌شود.

برای مثال: زمانی که می‌خواهید صفحه‌ای از یک وبسایت را مشاهده کنید، آدرس (URL) این صفحه را به مرورگر می‌دهید و مرورگر درخواست شما را برای وب سرور ارسال می‌کند. به فرض صفحه مورد نظر، در سرور وبسایت وجود نداشته باشد. در این صورت وب سرور خطای 404 را به مرورگر برمیگرداند تا کاربر را از عدم وجود منبع (در این مثال صفحه) مورد نظر مطلع سازد.

خطای 404 در وب سرور IIS

خطای 404

 

خطای 404 چگونه به وجود می‌آید؟

زمانی که کاربر (مثلاً مرورگر) درخواست دریافت یا مشاهده یک منبع (مثلاً یک صفحه از وبسایت) را به وب سرور ارسال می‌کند، وب سرور پس از بررسی درخواست، درصورتی که منبع درخواست شده وجود داشته باشد، این منبع را به کاربر ارسال می‌کند.

برای مثال: زمانی که شما درخواست مشاهده یک صفحه با یک آدرس (URL) مشخص را به وب سرور ارسال می‌کنید، وب سرور پس از بررسی درخواست، درصورتی که صفحه درخواست شده را در سرورِ وبسایت پیدا کند، آن را برای مشاهده کاربر، به مرورگر وی ارسال می‌کند.

وب سرور صفحه درخواست شده را به کاربر ارسال می‌کند

خطای 404

حال فرض کنید درخواست دریافت یا مشاهده منبعی را می‌کنیم که در سرور وجود ندارد. در این صورت وب سرور خطای 404 را به کاربر ارسال می‌کند.

برای مثال: زمانی که شما درخواست مشاهده یک صفحه با یک آدرس (URL) مشخص را به وب سرور ارسال می‌کنید، وب سرور پس از بررسی درخواست، نمی‌تواند صفحه درخواست شده را در سرور پیدا کند. به همین دلیل خطای 404 را به کاربر ارسال می‌کند تا او را از عدم وجود چنین صفحه‌ای مطلع سازد.

وب سرور خطای 404 را به کاربر ارسال می‌کند

خطای 404

 

دلایل روبرو شدن با خطای 404:

کاربر به دلایل مختلفی می‌تواند با خطای 404 یا همان خطای "صفحه مورد نظر پیدا نشد" برخورد کند. در این قسمت به چندین مورد از این دلایل اشاره می‌کنیم:

 • ممکن است کاربر آدرس (URL) را به اشتباه وارد کند. در این صورت درحالی که کاربر منتظر مشاهده یا دریافت صفحه یا سایر منابع است، درواقع منبع دیگری را از وب سرور درخواست کرده است. برای مثال: صفحه https://bytegate.ir/category/windows-2/ در سرور این سایت وجود دارد اما درصورتی که URL دیگری مانند https://bytegate.ir/category/windows-helloooo/ را درخواست کنید، با خطای 404 مواجه می‌شوید.
 • ممکن است کاربر آدرس (URL) را به درستی وارد کرده باشد. اما به دلایلی، منبع مورد نظر از سرور وبسایت حذف شده باشد.
 • ممکن است مسیر منبع مورد نظر، یا اسم آن در سرور تغییر داده شده باشد. در این صورت به احتمال زیاد بدون ارجاع به URL جدید، با داشتن URL قدیمی، نمی‌توانید منبع مورد نظر را درخواست کنید.
خطای 404 گوگل

خطای 404 گوگل

 

نحوه برطرف کردن خطای 404:

خطای 404 معمولاً از طرف کاربر است با این حال کار زیادی نمی‌توان برای برطرف کردن آن انجام داد چون درواقع اصلاً منبع مورد نظر وجود ندارد. اما گزینه‌هایی وجود دارند که در تسریع برطرف شدن خطا کمک کرده و امکان مشاهده نسخه پیشین صفحه را به کاربر می‌دهد:

 • درصورتی که به محتوای آن صفحه نیاز دارید می‌توانید از نسخه کش شده آن استفاده کنید. برخی از سرویس‌های اینترنتی صفحات وبسایت را به صورت کش ذخیره کرده و به کاربران نشان می‌دهند. برای مشاهده آموزش و توضیحات بیشتر به پست "مشاهده نسخه پیشین یک صفحه یا وبسایت" مراجعه کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که آدرس وارد شده کاملاً صحیح است. برای مثال، کاربران در بعضی مواقع بجای "/" به اشتباه از "\" استفاده می‌کنند.
 • این خطا را همراه با لینک و محلی که از آن هدایت شده اید، به مدیر وبسایت اصلی گزارش کنید. به احتمال زیاد این مشکل از طرف وی حل می‌شود.
 • کش مرورگر خود را پاک کنید زیرا ممکن است این مشکل صفحه مورد نظر حل شده باشد ولی محتوای صفحه خطا همچنان به کاربر نشان داده شود. برای آموزش و توضیحات بیشتر درصورتی که از مرورگر فایرفاکس استفاده می‌کنید بر روی این لینک و درصورتی که از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنید بر روی این لینک کلیک کنید.
حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.