بازیابی سند از دست رفته در Word نسخه 2010

اسناد متنی Word ممکن است بنابه دلایلی از دست بروند. برای مثال ممکن است در حین کار با پرونده کامپیوترتان خاموش شود. در این گونه موارد راه‌هایی برای بازیابی این فایل‌ها در اختیار دارید.

چرا اسناد برنامه Word از بین می‌روند؟

اسناد و فایل‌های برنامه ورد مایکروسافت (یا به طور کامل Microsoft Office Word) ممکن است بنابه دلایلی از دست بروند. یکی از مهمترین این دلایل خاموش شدن ناگهانی کامپیوتر در حین کار است یا ممکن است به هر دلیلی از جمله کرش (Crash) شدن برنامه، مجبور به بستن آن شویم یا ورد توسط سایر برنامه‌ها به صورت ناگهانی بسته شود. در برخی موارد ممکن است فایل‌ها غیرقابل بازیابی باشند.

 

نحوه بازیابی فایل‌ها در نسخه 2010

در هر صورت، اگر فایل مورد نظر را ذخیره نکرده باشید به احتمال زیاد از بین می‌رود. اما راه‌ها و روش‌هایی وجود دارد که بتوان این فایل‌ها و اسناد از دست رفته را بازیابی کرد که در این پست از دو روش AutoRecover و Auto Save استفاده خواهیم کرد. توجه داشته باشید که این پست در رابطه با نسخه 2010 برنامه Word می‌باشد. در ابتدای کار به دنبال پرونده اصلی بگردید تا مطمئن شوید که کل متن یا قسمتی از آن از دست رفته است. در غیراین صورت می‌توانید از همان فایل استفاده کنید؛ یعنی فایل شما از دست نرفته است.

  • بازیابی از طریق قابلیت AutoRecover

AutoRecover قابلیتی است که در بازه‌های زمانی مشخص، از سند کنونی نسخه پشتیبان تهیه می‌کند. این قابلیت به صورت پیشفرض بر روی 10 دقیقه فعال است. یعنی هر 10 دقیقه از پرونده درحال کار کپی برداشته می‌شود. توجه داشته باشید که این امکان می‌تواند به صورت دستی غیرفعال شده یا بازه زمانی آن تغییر کند.

1- ابتدا برنامه Word را باز کنید و به منوی File بروید.

بازیابی فایل ورد

 

2- در منوی File به قسمت Option بروید.

بازیابی فایل ورد

 

3- پنجره Word Option باز خواهد شد. در این پنجره به قسمت Save بروید.

بازیابی فایل ورد

 

4- در قسمت Save و بخش Save documents، مسیر موجود در کادر AutoRecover file location را کپی کنید و از پنجره تنظیمات خارج شوید. این مسیر درواقع همان مکانی است که فایل‌های پشتیبان با فرمت ASD ذخیره می‌شوند.

بازیابی فایل ورد

 

5- دوباره از طریق پنجره اصلی به منوی File رفته و بر روی Open کلیک کنید. همچنین این کار را می‌توانید با کلیدهای ترکیبی O + Ctrl نیز انجام دهید.

بازیابی فایل ورد

 

6- پنجره Open باز خواهد شد. در قسمت بالای پنجره، مسیری که در مرحله 4 آن را کپی کرده اید را چسبانده و بر روی فلش مقابل کلیک کنید یا کلید Enter را بفشارید تا به محل ذخیره نسخه‌های پشتیبان هدایت شوید.

بازیابی فایل ورد

 

7- بر روی فیلتر فرمت فایل‌ها کلیک کنید و گزینه "(*.*) All files" را انتخاب کنید. در این حالت همه فایل‌های موجود در پوشه نمایان خواهند شد.

بازیابی فایل ورد

 

8- حال فایل مربوط به سند خود را انتخاب کنید و بر روی Open کلیک کنید تا باز شود. توجه داشته باشید که فایل حتماً دارای پسوند ASD باشد. نام فایل‌های پشتیبان معمولاً به این شکل است که به جای [FileName] نام فایل مربوطه جایگزین می‌شود. همچنین ممکن است پسوند ASD به صورت مستقیم نمایش داده نشود:

AutoRecovery save of [FileName].asd

 نکته: درصورتی که فایل مورد نظر را پیدا کردید درحالی که آسیب دیده است، بهتر است بجای استفاده مستقیم از گزینه Open از گزینه Open and Repair (با استفاده از فلش کناری دکمه) استفاده کنید. همچنین سعی کنید سایر فایل‌هایی که نام‌هایی مانند ~wRA1831 را دارند نیز امتحان کنید.

بازیابی فایل ورد

  • بازیابی از طریق قابلیت ذخیره کردن خودکار

برنامه Word یک نسخه اسنادی که بدون ذخیره کردن بسته شده اند را نگه می‌دارد. بنابراین درصورتی که فایل ورد شما بدون ذخیره کردن بسته شده است به احتمال زیاد بتوانید با استفاده از این روش فایل مورد نظر را بیابید.

1- ابتدا برنامه Word را باز کنید و به منوی File بروید.

بازیابی فایل ورد

 

2- در منوی File به قسمت Recent رفته سپس بر روی Recover Unsaved Documents کلیک کنید.

بازیابی فایل ورد

 

3- در پنجره باز شده فایل مورد نظر را با توجه به اسم آن انتخاب کنید و بر روی Open کلیک کنید. توجه کنید که ممکن است فایل شما با همان نام ذخیره نشده باشد؛ یعنی برای اطمینان، بهتر است کلیه فایل‌های موجود با فرمت ASD موجود در همان مسیر را امتحان کنید.

 نکته: درصورتی که فایل مورد نظر را پیدا کردید درحالی که آسیب دیده است، بهتر است بجای استفاده مستقیم از گزینه Open از گزینه Open and Repair (با استفاده از فلش کناری دکمه) استفاده کنید.

بازیابی فایل ورد

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.