آی پی 127.0.0.1: آدرس لوپ بک و لوکال هاست

آی پی آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ یا همان لوکال هاست (localhost) آدرس مخصوصی است که در پروتکل اینترنتی برای خود کامپیوتر (و نه هاست یا کامپیوتر دیگر) رزرو شده است.

 

مختصری درباره لوکال هاست

لوکال هاست (localhost)، هاستی است که بر روی یک کامپیوتر راه اندازی شده و صرفاً از آن کامپیوتر قابل دسترسی است. این هاست ممکن است برای تست برنامه‌های درحال ساخت، راه اندازی سرویس‌های محلی و ... استفاده شود. در بسیاری از سیستم عامل‌های جدید، آدرس localhost که یک دامنه رزرو شده برای کاربردهای خاص است، مانند یک DNS، به آی پی آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ اشاره می‌کند.

 

آدرس لوپ بک چیست؟

۱۲۷.۰.۰.۱ یکی از آی پی آدرس‌هایی است که در پروتکل اینترنتی برای یک منظور خاص رزرو شده است. این آدرس آی پی یک لوپ بک (Loopback) است چون با فراخوانی آن، کارت شبکه دور زده شده و کامپیوتر خود فرد در دسترس خواهد بود. به عبارت دیگر حتی بدون داشتن رابط شبکه سخت افزاری نیز می‌توان از آی پی آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ استفاده کرد.

 

آی پی آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ چه کاری انجام می‌دهد؟

در زبان محاوره‌ای، هر روزه چندین بار از کلمه "خودم" استفاده می‌کنیم. وقتی کسی می‌گوید "خودم" یعنی دقیقاً به خودش اشاره می‌کند و هر کس دیگری نیز می‌تواند از این کلمه برای اشاره کردن به خودش استفاده کنید.

آی پی آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ نیز این چنین است. وقتی از این آی پی استفاده می‌کنیم، درواقع داریم به سیستم خودمان وصل می‌شویم و چون از نوع لوپ بک است، نیازی به وجود سخت افزار فیزیکی رابط شبکه نخواهد بود.

عبارت "There is no place like 127.0.0.1" به معنی "هیچ جا مثل ۱۲۷.۰.۰.۱ (اشاره به خانه) نمیشه" اصطلاحی است که در بین گیک‌ها بسیار استفاده می‌شود.

 

هر داده‌ای که به این آدرس ارسال شود در داخل شبکه خود کامپیوتر به صورت حلقه وار مسیردهی خواهد شد و این داده‌ها خارج از شبکه خود کامپیوتر نخواهد رفت. از این رو آی پی آدرس‌های ۱۲۷ در کلاس A برای تست برنامه‌ها، اشکال یابی در شبکه داخلی و تنظیمات آن و جایی که نیاز به استفاده از منابع پروتکل TCP/IP باشد، استفاده می‌شود و در بین این رنج آی پی (از ۱۲۷.۰.۰.۰ تا ۱۲۷.۲۵۵.۲۵۵.۲۵۵) که همه‌شان برای لوپ بک بودن طراحی شده اند، ۱۲۷.۰.۰.۱ بیشتر از همه استفاده می‌شود.

نکته: آدرس ۱۲۷.۰.۰.۱ در IP نسخه ۴ (IPv4) و معادل آن ۰:۰:۰:۰:۰:۰:۰:۱ و به صورت خلاصه ::۱ (از راست به چپ بخوانید) در پروتکل IP نسخه ۶ (IPv6) استفاده می‌شود.
حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.