غیرفعال کردن برنامه‌های استارت آپ ویندوز

آموزش و نحوه غیرفعال کردن برنامه‌های استارت آپ (Startup) در ویندوزهای 8، 8.1 و 7، که به صورت خودکار راه اندازی می‌شوند (+به صورت تصویری).

استارت آپ ویندوز چیست؟

ویندوز دارای قابلیتی است که به برنامه‌ها این امکان را می‌دهد تا در هنگام بالا آمدن ویندوز (Cold Boot)، به صورت خودکار و بدون دخالت کاربر اجرا شوند از جمله این برنامه‌ها می‌توان به آنتی ویروس‌ها (Anti-Virus) اشاره کرد که برای حفظ امنیت کاربر به صورت خودکار اجرا می‌شوند.

حال ممکن است برخی از برنامه‌های ناخوشایند و ناخواسته یا برنامه‌هایی که برای کاربر کاربردی ندارند، در استارت آپ ویندوز قرار گرفته و با هر بار بوت ویندوز، اجرا شوند. یا ممکن است در هنگام بوت کردن ویندوز، کاربر با تعداد زیادی برنامه مواجه شود که باعث کاهش گاهاً شدید سرعت کامپیوتر پس از بوت شدن می‌شود. در این حالت بهترین کار غیرفعال کردن این گونه برنامه‌هایی است که به صورت خودکار اجرا می‌شوند.

 

نحوه غیرفعال کردن برنامه‌های انتخابی استارت آپ

به دلیل این که رابط گرافیکی ویندوزهای 8 و 8.1 با ویندوز 7 تفاوت دارد، این قسمت را به دو بخش تقسیم کرده ایم. برای مشاهده آموزش، بر روی بلوک مورد نظر خود کلیک کنید:

ویندوز 8 و 8.1

1- ابتدا Task Manager ویندوز را اجرا کنید. برای این کار می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Esc + Shift + Ctrl  استفاده کنید یا بر روی نوار پایینی ویندوز راست کلیک کرده و گزینه Task Manager را بزنید.
Disable startup programs 7

 

ممکن است پنجره Task Manager باز شده به شکل زیر باشد. در این صورت بر روی More details کلیک کنید. اگر تسک منیجر برای اولین بار اجرا شود، با این پنجره مواجه خواهید شد.

Disable startup programs 8

 

2- حال پنجره اصلی تسک منیجر باز می‌شود که به صورت پیش فرض بر روی تب Processes قرار دارد. بر روی تب Startup کلیک کنید.

Disable startup programs 9

در تب Startup با بخشی مشابه تصویر زیر روبرو خواهید شد. در قسمت اصلی آن، آیتمإها و برنامه‌هایی که در استارت آپ ویندوز قرار گرفته اند، لیست می‌شوند. در ستون Name نام برنامه، در ستون Publisher تولید کننده برنامه (که ممکن است واقعی نباشد)، در ستون مهم Status وضعیت فعال یا غیرفعال بودن برنامه در استارت آپ و در ستون Startup impact اولویت اجرا شدن نوشته شده است.
Disable startup programs 10

3- برای غیرفعال کردن برنامه‌ای، با کلیک کردن آن را انتخاب کنید. حال درصورتی که وضعیت برنامه در ستون Status برابر Enabled باشد (به این معناست که پس از بوت شدن ویندوز، اجرا خواهد شد)، با کلیک کردن بر روی کلید Disable در پایین کادر می‌توانید آن را غیرفعال کنید. به این صورت پس از بوت شدن ویندوز، برنامه دیگر اجرا نخواهد شد و در ستون Status وضعیت آن به Disabled تبدیل خواهد شد.

Disable startup programs 11

ویندوز 7

1- ابتدا برنامه msconfig را اجرا کنید. به این منظور، اول منوی Start ویندوز (منوی استارت) را باز کنید. برای اینکار می‌توانید از میانبر منوی استارت (کلید Windows) بر روی صفحه کلید خود استفاده کنید یا منو را از پایین، سمت چپ ویندوز خود باز کنید.

Disable startup programs 1

2- در قسمت Search programs and files عبارت msconfig را وارد کنید سپس برنامه msconfig (برنامه Run) را از قسمت Programs اجرا کنید. (این کار را می‌توانید با اجرای دستور msconfig در برنامه Run نیز انجام دهید)

Disable startup programs 2

 

3- پس از اجرا کردن برنامه، با پنجره‌ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد که به صورت پیش فرض بر روی تب General قرار دارد. در این پنجره بر روی تب Startup کلیک کنید.

Disable startup programs 3

 

در تب Startup با تصویری مشابه شکل زیر برخورد خواهید کرد. در قسمت اصلی تب Startup، آیتم‌ها و برنامه‌هایی که در استارت آپ ویندوز قرار دارند و با هر بار بالا آمدن و بوت شدن ویندوز، اجرا می‌شوند، لیست شده اند. در ستون Startup Item نام آیتم، در قسمت Manufacturer سازنده آن برنامه (که می‌تواند اسم واقعی آن نباشد)، در قسمت Command دستور دقیقی که هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می‌شود و در قسمت Location مسیر دقیقی که آیتم برای در لیست بودن استارت آپ در آن جا قرار گرفته است نشان داده می‌شود.

Disable startup programs 4

 

4- در کنار هر آیتم، یک تیک (Check box) قرار دارد. وجود داشتن تیک نشان دهنده این است که برنامه در هنگام بوت شدن، اجرا خواهد شد و نبودن تیک به این معناست که خاصیت استارت آپی این آیتم غیرفعال شده بنابراین در هنگام بوت شدن، اجرا نخواهد شد. برای مثال می‌خواهیم آیتم Ask TBNotifier را که یکی از اجزای تولبار Ask است، غیرفعال کنیم. به این منظور تیک کناری آن را بر میداریم. در نهایت بر روی Ok (برای ذخیره کردن و سپس بستن پنجره) یا بر روی Apply (فقط ذخیره کردن) کلیک می‌کنیم.

Disable startup programs 5

 

5- پس از ذخیره کردن ممکن است با پیغامی مبنی بر نحوه انجام تغییرات مواجه شوید. با کلیک بر روی Restart سیستم شما ریستارت شده و تغییرات قابل مشاهده خواهد بود و با کلیک بر روی Exit without restart، پنجره بسته شده و می‌توانید به کار خود ادامه دهید و در زمان دلخواه، کامپیوتر خود را خاموش یا ریستارت کرده و تغییرات را مشاهده کنید.

Disable startup programs 6

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.