نحوه پاک کردن تاریخچه در مرورگر Internet Explorer

راه‌های زیادی برای پاک کردن تاریخچه (History) مرورگر اینترنت اکسپلورر (IE) وجود دارد که ما در ادامه، برای راحتی کار از خود مرورگر برای پاک کردن آن ها استفاده خواهیم کرد.

مختصری درمورد تاریخچه مرورگرها

اکثر مرورگرها سایت‌ها و صفحات مرور شده قبلی را لیست می‌کنند که به این لیست به صورت کلی تاریخچه مرورگر گفته می‌شود. دلیل ذخیره کردن آدرس‌ها (URLs) این است که ممکن است کاربر بنابه دلایلی نیاز به دست یابی به آدرس صفحه‌ای که قبلاً مرور کرده است را دارد. استفاده از تاریخچه مرورگر فرایند پیدا کردن مقصد مورد نظر را ساده تر می‌کند. برای مثال در گوگل عنوان "CPU چیست" را جستجو می‌کنیم و بعد به یک آدرس از طریق نتایج گوگل هدایت می‌شویم. پس از بستن صفحه ممکن است نیاز داشته باشیم تا دوباره به آن صفحه برگردیم. در این صورت بجای جستجوی دوباره در گوگل و طی کردن مراحل مختلف، به راحتی از تاریخچه مرورگر استفاده می‌کنیم. تاریخچه مرورگرها معمولاً بر اساس بازه‌های زمانی دسته بندی می‌شوند.

نکته: ممکن مرورگر شما اینترنت اکسپلورر (اینترنت اکسپلورر) نباشد. در این صورت به پست مربوط به هر یک از این مرورگرها درباره حذف تاریخچه مراجعه کنید: گوگل کروم گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس موزیلا فایرفاکس، اپرا اپرا

 

چرا تاریخچه مرورگر را پاک می‌کنیم؟

تاریخچه مرورگر یک قابلیت کاربردی است اما ممکن است دلایلی نیاز به حذف کردن آن داشته باشیم. برای مثال زمانی که از یک حافظه جانبی محدود استفاده می‌کنیم و داده‌های تاریخچه مرورگر فضای زیادی را در طی زمان طولانی پر کرده است، ممکن است نیاز به حذف کردن آن داشته باشیم. یکی از دلایل دیگر حذف تاریخچه این است که در هنگام تایپ کردن URL صفحه یا سایتی، آیتم‌های مربوط به آن دست و پا گیر می‌شوند که در این صورت نیز ممکن است آن ها را پاک کنیم.

 

نحوه پاک کردن تاریخچه در مرورگر اینترنت اکسپلورر

برای هرچه آسان‌تر بودن این آموزش، ما تاریخچه‌های مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) را از طریق خود مرورگر پاک خواهیم کرد. روش‌ها و برنامه‌های مختلفی را می‌توانید در ارتباط با پاک کردن تاریخچه‌های مرورگرهای مختلف ازجمله IE پیدا کنید. توجه کنید که در نسخه‌های مختلف اینترنت اکسپلورر مراحل 1 تا 3 با یکدیگر کمی تفاوت دارند. برای هرچه آسان تر شدن آموزش، چهار نسخه رایج در چهار نسخه ویندوز را به صورت جداگانه از مراحل 1 تا 3 در دو قسمت دسته بندی کرده ایم که با کلیک بر روی بلوک مورد نظر، مراحل نمایان خواهند شد:

اینترنت اکسپلورر نسخه 9 تا 11 (برای ویندوز 7 تا 8.1)

1- اینترنت اکسپلورر (IE) خود را باز کنید. حال از گوشه بالا-سمت راست (به صورت پیشفرض) منوی مرورگر (منوی اینترنت اکسپلورر) را باز کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

2- در منوی باز شده بر روی Internet options کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

3- حال در قسمت Browsing history بر روی ... Delete کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر نسخه 8 (برای ویندوز XP)

1- اینترنت اکسپلورر (IE) خود را باز کنید. سپس از طریق نوار ابزار بر روی Tools کلیک کنید. درصورتی که نوار ابزار برای شما نشان داده نمی‌شود، یکبار کلید Alt را بفشارید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

2- حال در منوی باز شده بر روی Internet Options کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

3- حال در پنجره باز شده در طریق قسمت Browsing history بر روی ... Delete کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

در همه نسخه‌های ذکر شده، پس از طی کردن مراحل 1 تا 3، با پنجره‌ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

Clear IE cache 7

 

4- در این پنجره تیک گزینه Preserve Favorites website data را بردارید؛ وجود تیک در این گزینه، وبسایت‌های مورد علاقه (Favorites) را از لیست حذف کردن داده‌ها خارج خواهد کرد. بدین ترتیب با برداشتن تیک این گزینه، داده‌های این وبسایت‌ها نیز حذف خواهند شد. سپس تیک گزینه History را زده و روی Delete کلیک کنید.

Clear IE History

 

6- پس از اتمام فرایند، پنجره قبلی بسته شده و در پنجره اصلی مرورگر (در نسخه‌های 9 و بالاتر) پیغام زیر نشان داده خواهد شد.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

در نسخه‌های 9 و بالاتر

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.