فعال یا غیرفعال کردن Hibernate در ویندوز 7

فعال کردن یا غیرفعال کردن قابلیت هایبرنت (Hibernate) در ویندوز 7 از طریق کنترل پنل، خط فرمان (CMD) و رجیستری + تغییر دادن دکمه پیش فرض خاموش کردن به هایبرنت.

مختصری درباره هایبرنت (Hibernate)

هایبرنت (Hibernation)، خواب زمستانی یا Suspend to disk (تعلیق بر روی دیسک) یکی از انواع حالت‌های خاموش کردن سیستم است که عملکرد آن بسیار شبیه به حالت Sleep می‌باشد. در حالت هایبرنت، تمامی پرونده‌ها و برنامه‌های باز شده‌ای که قبل از خاموش کردن سیستم مورد پردازش قرار گرفته‌اند به صورت کامل قابل استفاده دوباره هستند. یعنی شما می‌توانید پرونده‌ای را باز نگه دارید و پس از خاموش و روشن کردن با استفاده از حالت هایبرنت، همان سیستم را که قبل از خاموش کردن داشته اید، در اختیار داشته باشید. این فرایند شبیه این است که هنگام پخش ویدئوای بر روی کلید مکث کلیک کنید (یعنی هنگام خاموش کردن در حالت Hibernate) سپس هر زمانی که خواستید دوباره ادامه آن را دقیقاً از جایی که نگه داشته اید، ببینید (هنگام روشن کردن دوباره سیستم).

برای اطلاعات بیشتر و نحوه کارکرد قابلیت هایبرنت، به پست "هایبرنت (Hybernate) چیست" مراجعه کنید.

 

نحوه فعال یا غیرفعال کردن قابلیت هایبرنت

نحوه فعال یا غیرفعال کردن حالت هایبرنت (Hybernate) بسیار شبیه به هم هستند بنابراین هر دو این عمل‌ها را در کنار یکدیگر توضیح خواهیم داد. راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد که ما سه مورد از بهترین و آسان ترین آن‌ها را شرح خواهیم داد.

برای حفظ نظم پست، هر سه روش را به صورت در قسمت‌های جداگانه نوشته‌ایم برای مشاهده آموزش بر روی بلوک روش دلخواه خود کلیک کنید:

روش اول: از طریق فایل رجیستری

آسان ترین راه برای این کار استفاده از فایلهای رجیستری‌ای است که به این منظور ساخته ایم. فایل‌ها را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید. توجه کنید که فایل دانلود شده را ابتدا از حالت فشردگی خارج کنید. برای این کار می‌توانید از برنامه‌های مانند WinRAR یا 7zip استفاده کنید.

دانلود فایل فشرده شده با فرمت RAR (حجم: 1 کیلوبایت)

پس از دانلود فایل و خارج کردن آن از حالت فشرده، برای فعال کردن قابلیت هایبرنت بر روی فایل REG با نام کامل Enable Hibernate.reg دوبار کلیک کنید یا با کلیک راست و انتخاب Merge آن را اجرا کنید.

برای غیرفعال کردن قابلیت هایبرنت بر روی فایل REG با نام کامل Disable Hibernate.reg دوبار کلیک کنید یا با کلیک راست و انتخاب Merge آن را اجرا کنید.

پس از آن که فایل مورد نظر خود را اجرا کردید، با پیغامی مبنی بر تایید انجام تغییرات توسط این فایل بر روی رجیستری شما مواجه خواهید شد. بر روی Yes کلیک کنید تا تغییرات انجام شوند.

Hibernate enabling registry warning

پس از این فرایند با پیامی مواجه خواهید شد که نشان دهنده اتمام آن است.

Hibernate enabling registry successfully

برای مشاهده تنظیمات، کامپیوتر خود را ریستارت (Restart) کنید.

 

چند نکته:

 • فایل‌های رجیستری، پیکربندی و تنظیمات رجیستری ویندوز شما را تغییر می‌دهند؛ بنابراین درصورتی که از عملکرد فایلی مطمئن نیستید، هرگز آن را اجرا نکنید.
 • برای مشاهده محتوای یک فایل رجیستری می‌توانید آن را با برنامه‌هایی مثل Notepad با روش Open with باز کنید. برای اطلاعات بیشتر به پست مربوط به فایل REG مراجعه کنید.
 • ممکن است درست پس از اجرای فایل با پیغام Open File - Security Warning مواجه شوید. درصورتی که به فایل اعتماد دارید بر روی Run کلیک کنید.
 • ممکن است در مرورگر فایل شما، نام کامل بدون پسوند آن دیده شود. یعنی بجای Enable Hibernate.reg فایل Enable Hibernate را مشاهده کنید.

روش دوم: از طریق کنترل پنل

۱- ابتدا پنل Power Options را با استفاده از یکی از روش‌های زیر باز کنید:

 • برنامه Run را اجرا کنید (نحوه اجرا | کلیدهای ترکیبی WinKey + R) سپس عبارت powercfg.cpl را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.
 • کنترل پنل خود را باز کرده، سپس به بخش Power Options بروید (قسمت View by از سمت راست-بالای صفحه روی Category قرار نداشته باشد)
 • از طریق منوی استارت، عبارت Power Options را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.
Enable or Disable hibernate power options 1

اجرای Power Options از طریق دیالوگ Run

 

2-  بر روی Change plan settings مربوط به گزینه فعال (در اینجا گزینه Balanced) خود کلیک کنید.

Enable or Disable hibernate power options 2

 

3- در پنجره باز شده بر روی Change advanced power settings کلیک کنید.

Enable or Disable hibernate power options 3

 

 • فعال کردن هایبرنت

در پنجره باز شده، بر روی علامت + کنار شاخه Sleep کلیک کنید تا آن شاخه گسترده شود. سپس اینکار را بر روی شاخه Allow hybrid sleep نیز انجام دهید و در نهایت برای فعال کردن هایبرنت، مقدار Setting آن را به Off تغییر داده و بر روی OK کلیک کنید.

Enable or Disable hibernate power options 5

 • غیرفعال کردن هایبرنت

در پنجره باز شده، بر روی علامت + کنار شاخه Sleep کلیک کنید تا آن شاخه گسترده شود. سپس اینکار را بر روی شاخه Allow hybrid sleep نیز انجام دهید و در نهایت برای غیرفعال کردن هایبرنت، مقدار Setting آن را به On تغییر داده و بر روی OK کلیک کنید.

Enable or Disable hibernate power options 4

روش سوم: از طریق خط فرمان ویندوز

1- ابتدا برنامه Run را اجرا کنید (نحوه اجرا | کلیدهای ترکیبی WinKey + R) سپس عبارت cmd.exe را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.

Enable or Disable Hibernate CMD 1

پنجره Command Prompt (همان CMD) مشابه تصویر زیر اجرا خواهد شد.

Enable or Disable Hibernate CMD 2

 

 • فعال کردن هایبرنت از طریق خط فرمان

حال درصورتی که قصد فعال کردن هایبرنت را از طریق خط فرمان دارید، دستور زیر را اجرا کنید (دستور را تایپ کرده سپس کلید Enter را بفشارید):

powercfg.exe -h on

Enable Hibernate CMD

 

همانطور که در شکل بالا می‌بینید، دستور وارد شده هیچ خروجی‌ای ندارد. قسمت ثابت دستور با رنگ زرد مشخص شده و کلمه on به معنی "فعال کردن" هایبرنت است.

 

 • غیرفعال کردن هایبرنت از طریق خط فرمان

درصورتی که قصد غیرفعال کردن هایبرنت را از طریق خط فرمان دارید، دستور زیر را اجرا کنید (دستور را تایپ کرده سپس کلید Enter را بفشارید):

powercfg.exe -h off

Disable Hibernate CMD

 

همانطور که در شکل بالا می‌بینید، دستور وارد شده هیچ خروجی‌ای ندارد. قسمت ثابت دستور با رنگ زرد مشخص شده و کلمه off به معنی "غیرفعال کردن" هایبرنت است.

 

چند نکته:

 • محیط خط فرمان جای حساسی است بنابراین در وارد کردن دستوراتی که از عملکرد آن‌ها اطلاعی ندارید بپرهیزید.
 • برنامه powercfg.exe (که یک رابط دستوری است) برای پیکربندی تنظیمات مربوط به حالت‌های خاموش کردن، تنظیمات کارایی و حالت‌های ذخیره انرژی و به صورت کلی، برنامه‌ای است برای مدیریت انرژی (Power Management) در ویندوز.
 • آرگامنت یا پارامتر h off/on- مشخص کننده فعال یا غیرفعال کردن حالت هایبرنت است و تفاوتی با آرگامنت hibernate off/on- یا h off/on/ و hibernate off/on/ ندارد.

 

پس از فعال کردن هایبرنت با استفاده از هر یک از روش‌های بالا، در صورتی که در منوی استارت، فلش کناری دکمه خاموش کردن را بزنید، می‌توانید گزینه Hibernate را مشاهده کنید:

Hibernate Enabled

و درصورتی که قابلیت هایبرنیت را غیرفعال کنید، هیچ گزینه‌ای با نام Hibernate وجود نخواهد داشت:

Hibernate Disabled

تغییر عملکرد دکمه خاموش کردن در منوی استارت

اختیاری: درصورتی که تمایل داشته باشید تا دکمه خاموش کردن کامپیوتر در منوی استارت که به صورت پیش فرض بر روی Shut down است را به Hibernate تغییر داده و به این ترتیب راحت تر کامپیوتر خود را هایبرنت کنید، آموزش زیر را دنبال کنید.

change power button action hb 2

برای ادامه، بر روی بلوک  زیر کلیک کنید:

تغییر دکمه پیش فرض خاموش کردن در منوی استارت

1- بر روی تسک بار (Taskbar) یا منوی استارت کلیک راست کرده و Properties را بزنید.

2- در پنجره باز شده به تب Start Menu رفته سپس قسمت Power button action را به Hibernate (هایبرنت در این آموزش یا هر عمل دلخواه دیگر) تغییر داده و در نهایت بر روی OK کلیک کنید.

change power button action hb

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.