فعال یا غیرفعال کردن فایروال در ویندوز

آموزش فعال کردن یا غیرفعال کردن دیوار آتش (فایروال - Firewall) به صورت تصویری در ویندوزهای 7، 8 و 8.1 از طریق کنترل پنل + خط فرمان ویندوز (CMD) و Group Policy

مختصری درباره فایروال (Firewall)

فایروال (Firewall) یا دیوار آتش نام برنامه‌هایی است که از دسترسی سایر افراد غیرمجاز به کامپیوتر شما جلوگیری می‌کنند. این برنامه‌ها می‌توانند مستقل بوده یا از پیش تعبیه شده (مثل فایروال ویندوز) باشند. درواقع فایروال‌ها یک لایه امنیتی ایجاد کرده و داده‌های ورودی یا خروجی را کنترل و فیلتر می‌کنند. به این ترتیب کسی در یک شبکه یا اینترنت، بدون داشتن مجوزهای لازم نمی‌تواند از سیستم شما استفاده کند. دیوارهای آتش را می‌توانید در ابزارهای شبکه مثل روترها (Routers) نیز بیابید.

 

نحوه فعال یا غیرفعال کردن فایروال

نحوه فعال یا غیرفعال کردن فایروال (Firewall) در ویندوزهای 7، 8 و 8.1 بسیار شبیه به هم هستند بنابراین هر دو این عمل‌ها را در ویندوزهای ذکر شده، در کنار یکدیگر توضیح خواهیم داد. راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد که ما سه مورد از بهترین و آسان ترین آن‌ها را شرح خواهیم داد.

برای حفظ نظم پست، آموزش این روش‌ها را در قسمت‌های جداگانه نوشته‌ایم برای مشاهده آموزش بر روی بلوک روش دلخواه خود کلیک کنید:

روش اول: از طریق کنترل پنل

۱- ابتدا پنل Windows Firewall را با استفاده از یکی از روش‌های زیر باز کنید:

 • برنامه Run را اجرا کنید (نحوه اجرا | کلیدهای ترکیبی WinKey + R) سپس عبارت firewall.cpl را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.
 • کنترل پنل خود را باز کرده، سپس به بخش Windows Firewall بروید (قسمت View by از سمت راست-بالای صفحه روی Category قرار نداشته باشد)
 • از طریق منوی استارت، عبارت Windows Firewall را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.
Disable or Enable windows Firewall 1

اجرای پنل فایروال از طریق دیالوگ Run

 

2- پس از بازکردن پنل فایروال (مشابه تصویر زیر)، روی Turn Windows Firewall on or off از سمت چپ پنل کلیک کنید.

Disable or Enable windows Firewall 2

 

 • فعال کردن فایروال

درصورتی که قصد فعال کردن فایروال خود را دارید، با توجه به نوع شبکه مورد نظر، روی Turn of Windows Firewall کلیک کنید. پیشنهاد می‌شود که فایروال هر دو شبکه را فعال کنید. درنهایت برای ذخیره کردن تغییرات روی OK کلیک کنید.

Disable or Enable windows Firewall 4

 

درصورتی که می‌خواهید از بلاک یا مجاز شدن برنامه‌ای مطلع شوید (توصیه می‌شود) بر روی Notify me when Windows Firewall blocks a new program نوع شبکه خود کلیک کنید. اگر می‌خواهید کل ارتباطات ورودی را بلاک کنید روی Block all incoming connections, including those in the list of allowed programs شبکه مورد نظر خود کلیک کنید.

 

 • غیرفعال کردن فایروال

درصورتی که قصد غیرفعال کردن فایروال خود را دارید، با توجه به نوع شبکه مورد نظر خود (خانگی و محل کار یا شبکه عمومی) بر روی Turn off Windows Firewall کلیک کنید. توجه کنید که در تصویر زیر، فایروال برای هر دو نوع شبکه غیرفعال شده است. درنهایت روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شوند.

Disable or Enable windows Firewall 3

روش دوم: از طریق خط فرمان ویندوز

1- ابتدا برنامه Run را اجرا کنید (نحوه اجرا | کلیدهای ترکیبی WinKey + R) سپس عبارت cmd.exe را تایپ کرده و آن را اجرا کنید.

Disable or Enable windows Firewall 5

 

پنجره Command Prompt (همان CMD) مشابه تصویر زیر اجرا خواهد شد.

Disable or Enable windows Firewall 6

 

 • فعال کردن فایروال از طریق خط فرمان

درصورتی که قصد فعال کردن فایروال خود را دارید، دستور زیر را تایپ کرده سپس با استفاده از کلید Enter بر روی صفحه کلید خود، اجرا کنید:

netsh firewall set opmode enable

Disable or Enable windows Firewall 8

توجه کنید که خط IMPORTANT: Command executed successfully به معنای "اجرا شدن دستور به طور صحیح" است. کلمه enable در آخر دستور به معنی "فعال کردن" است. همچنین این دستور فایروال هر دو نوع شبکه (خانگی و کاری / شبکه عمومی) را فعال خواهد کرد.

 

 • غیرفعال کردن فایروال از طریق خط فرمان

برای غیرفعال کردن فایروال خود، دستور زیر را اجرا کنید (تایپ کرده سپس کلید Enter را بفشارید):

netsh firewall set opmode disable

Disable or Enable windows Firewall 7

توجه کنید که خط IMPORTANT: Command executed successfully به معنای "اجرا شدن دستور به طور صحیح" است. کلمه disable در آخر دستور به معنی "غیرفعال کردن" است. همچنین این دستور فایروال هر دو نوع شبکه (خانگی و کاری / شبکه عمومی) را غیرفعال خواهد کرد.

 

چند نکته:

 • محیط خط فرمان جای حساسی است بنابراین در وارد کردن دستوراتی که از عملکرد آن‌ها اطلاعی ندارید بپرهیزید.
 • دستور netsh firewall رابط دستوری فایروال ویندوز است بوده برای پیکربندی تنظیمات مربوط به فایروال ویندوز به کار می‌رود.

روش سوم: از طریق Group Policy ویندوز

1- پنل Group Polocy (یا به اختصار GPO) را باز کنید. این کار را می‌توانید با استفاده از دستور gpedit.msc در برنامه Run (نحوه اجرا | کلیدهای ترکیبی WinKey + R)  اجرا کنید.

Disable or Enable windows Firewall 10

2- مطابق تصویر زیر به مسیر زیر بروید:

Computer Configuration >  Windows Settings > Security Settings > Windows Firewall with Advanced Security > Windows Firewall with Advanced Security  - Local Group Policy Object

سپس روی Windows Firewall Properties کلیک کنید.

Disable or Enable windows Firewall 9

 

3- پنجره‌ای مشابه تصویر زیر باز خواهد شد. به تب مربوط به نوع شبکه مورد نظر خود بروید. Private Profile همان شبکه خانگی و کاری و Public Profile همان شبکه عمومی است.

Disable or Enable windows Firewall 11

 

 • فعال کرددن فایروال از طریق Group Policy

پس از آن که به تب مربوط به پروفایل مورد نظر خود رفتید، قسمت Firewall state را به On تنظیم کرده سپس برای ذخیره کردن تنظیمات روی OK کلیک کنید.

Disable or Enable windows Firewall 12

 

 • غیرفعال کردن فایروال از طریق Group Policy

اما درصورتی که قصد غیرفعال کردن فایروال پروفایل انتخاب شده را دارید، قسمت Firewall state را به Off تغییر داده سپس برای ذخیره کردن تنظیمات روی OK کلیک کنید.

Disable or Enable windows Firewall 13

 

چند نکته:

 • محیط Group Policy مکانی است که می‌توان تنظیمات و پیکربندی‌های مختلفی را روی ویندوز انجام داد بنابراین درصورتی که از عملکرد عنوانی مطلع نیستید از انجام یا تغییر دادن آن خودداری کنید.
 • در حالت Not configured (حالت پیش فرض) مطابق معمول، کاربران قادر خواهند بود بسته به نیاز خود، فایروال خود را فعال یا غیرفعال کنند. یعنی تنظیمات فایروال در دست خود کاربران خواهد بود.
 • با تغییر حالت فعال یا غیرفعال بودن فایروال‌ها از طریق GPO، کاربران قادر نخواهند بود به صورت مستقیم فایروال خود را از طریق کنترل پنل یا دستورات آن تغییر دهند و این کار دوباره باید از طریق GPO انجام گیرد. برای مثال، درصورتی که پروفایل Private را به On و Public را به Off تغییر دهیم، در پنل فایروال خود علاوه بر مشاهده پیام "For your security, some settings are managed by your system administrator"، امکان فعال یا غیرفعال کردن و در کل، تغییر دادن وضعیت فایروال مورد نظر را نخواهید داشت.

Disable or Enable windows Firewall 14

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.