فرمت ZIP چیست؟

فرمت (Extension) فایل ZIP مخصوص آرشیوهای فشرده‌ای است که می‌توانند یک یا چندین فایل فشرده شده (طبق الگوریتم‌های خاص) را در خود نگه دارند. به این مجموعه فایل‌های فشرده آرشیو نیز می‌گویند.

فایل ZIP چیست؟

فرمت (Extension) فایل ZIP یک فرمت استاندارد فشرده سازی (Compressing) فایل است که داده‌ها (فایل‌ها، پوشه‌ها و...) را بدون هیچ گونه صدمه‌ای پس از فشرده سازی توسط الگوریتم‌های مخصوص، در خود نگه می‌دارد. این فرمت توسط شخص فلیپ والتر کَتز ( به انگلیسی: Phillip Walter Katz) و شرکت وی یعنی PKWARE توسعه یافته است. فرمت ZIP توسط اکثر سیستم‌عامل‌های موجود پشتیبانی می‌شود.

نکته: نسخه جدیدتر این فرمت فایل ZIPX نام دارد.

استفاده از این گونه آرشیوها (Archives) مزایای مختلفی دارد؛ از جمله آن که، شخص می‌تواند با فشرده سازی چندین فایل، تنها یک فایل آرشیو بدست آمده با این فرمت را انتقال دهد، یا شخص می‌تواند برای محافظت از داده‌های خود بر روی آن‌ها رمز عبور قرار دهد، یا با فشرده سازی فایل‌های خود فضای خالی حافظه جانبی (از جمله هارد دیسک‌ها، SSDها و...) خود را افزایش دهد و... .

فایل‌های ZIP دارای محدودیت‌هایی نیز هستند؛ از جمله آن که، حداقل حجم یک فایل ZIP (حتی بدون داشتن هیچ‌گونه داده‌ فشرده شده) 22 بایت و حداکثر حجم آن در فرمت ZIP استاندارد (حالت رایج فایل‌های ZIP) برابر 4 گیگابایت است. البته می‌توان با تبدیل کردن یک فایل ZIP به بخش‌های چندگانه محدودیت حداکثر را از بین برد. به این صورت که تعدادی بخش‌ (Part) به هم پیوسته (که البته این بخش‌ها دارای محدودیت هستند) را در کنار هم قرار داد که بستگی به اندازه داده‌های فشرده سازی شده و معین کردن حجم آن‌ها از طرف کاربر، تعداد آن‌ها نیز متغیر است.

 

مشخصات پسوند فایل ZIP:

  • نوع MIME یا اینترنت مدیا تایپ: application/zip
  • طراحی شده توسط: Phil Katz, PKWARE
  • استانداردهای این پسوند فایل: APPNOTE

 

نرم‌افزار پیشفرض در ویندوز:

اجرای فایل‌های ZIP در سیستم‌عامل ویندوز به صورت پیشفرض توسط برنامه Explorer ویندوز (برنامه مخصوص رابط کاربری ویندوز) انجام می‌شود. البته معمولاً کاربران از برنامه‌های ثالثی که مخصوص فرایند فشرده سازی طراحی شده‌اند استفاده می‌کنند؛ دلیل آن هم این است که قابلیت موجود در برنامه Explorer به کاربر امکان انجام تنظیمات زیادی را نمی‌دهد. به همین خاطر کاربران این قابلیت پیشفرض را نادیده گرفته و به سایر برنامه‌ها از جمله برنامه‌های 7zip (رایگان) و WinZip و WinRAR (محبوب ترین برنامه) روی می‌آورند.

 

نرم‌افزار پیشفرض در OSX و لینوکس:

در سیستم‌عامل OSX (مخصوص سیستم‌های مک شرکت اپل)، Archive Utility و در اکثر توزیع‌های سیستم‌عامل لینوکس، UNZIP (رابط خط فرمان بَش) یا 7zip برنامه پیشفرض برای استفاده از آرشیوهای ZIP هستند.

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.