فرمت REG چیست؟ (و نحوه اجرای آن)

 فرمت (Extension) فایل REG کوتاه شده Registry است و توسط رجیستری ویندوز برای ایجاد تغییرات استفاده می‌شود. فایل REG شامل پیکربندی‌های مربوط به رجیستری ویندوز است.

فایل REG چیست؟

فرمت (Extension) فایل REG کوتاه شده Registry Data File به معنای "فایل داده‌های رجیستری" و یک فرمت استاندارد است. این فرمت توسط مایکروسافت ساخته شده و به منظور ایجاد تغییرات در رجیستری ویندوز استفاده می‌شود. فایل REG شامل پیکربندی‌های مربوط به رجیستری ویندوز است. این فایل مختص سیستم عامل ویندوز (Windows) می‌باشد.

این پیکربندی‌ها در یک فایل ذخیره شده و با فرمت REG در دسترس قرار می‌گیرد. با اجرای این فایل، پیکربندی‌های موجود در آن، در رجیستری ویندوز قرار داده می‌شوند و می‌تواند کلید یا مقدار جدید در رجیستری بوجود بیاورد. همچنین می‌تواند این کلیدها یا مقادیر را تغییر یا حذف کند.

نرم افزار پیشفرض در ویندوز:

نرم افزارهای زیادی برای مدیریت فایل‌های رجیستری وجود دارند که نرم افزار تعبیه شده (Built-in) ویندوز به نام Registry Editor  وظیفه دارد تا این نوع فایل‌ها را به صورت پیشفرض اجرا کند.

 نکته: یک فایل REG می‌تواند حاوی پیکربندی‌هایی باشد که میتواند صدماتی به سیستم عامل (برنامه‌ها و...) وارد کند. بنابراین قبل از استفاده از یک فایل REG از عملکرد آن مطئمن شوید. برای اینکه بتوانید محتوی یک فایل REG را ببینید، می‌توانید آن را به وسیله ویرایشگر‌های ساده‌ای مانند Notepad مشاهده کنید.

نحوه اجرای فایل REG:

برای اجرای فایل‌های REG راه‌های مختلفی وجود دارد. در این قسمت به تعدادی از این متدها که همگی از برنامه پیشفرض ویندوز یعنی Registry Editor استفاده می‌کنند، می‌پردایم.  درصورتی که برنامه پیشفرض این نوع فایل‌ها تغییر داده نشده باشد (یعنی بر روی برنامه Windows Registry Editor باشد) می‌توان به راحتی با دابل کلیک کردن بر روی فایل آن را اجرا کرد.

توجه کنید که ممکن است در ابتدای پروسه با پنجره اخطاری مواجه شوید. در این صورت اگر به منبع فایل اطمینان دارید، می‌توانید گزینه Yes را انتخاب کنید.

  •  با استفاده از رابط گرافیکی Registry Editor:

1- ابتدا برنامه Registry Editor را اجرا کنید. (Registry Editor چیست؟ (و نحوه اجرای آن))

2- از طریق منو فایل (File) به قسمت Import (وارد کردن) بروید.

فرمت REG چیست؟

3- در پنجره باز شده ابتدا فایل REG مورد نظر را انتخاب کرده سپس بر روی Open کلیک کنید.

فرمت REG چیست؟

 

  • با استفاده از دستور Regedit:

1- خط فرمان یا برنامه Run را اجرا کنید. (برنامه Run چیست؟ (و نحوه اجرای دستورات))

2- با استفاده از دستوری زیر، از پیکربندی های فایل REG مورد نظر را ایمپورت کنید:

regedit /i "[PathToFile].reg"

در این دستور ابتدا برنامه regedit (همان Registry Editor) را از طریق خط فرمان اجرا می‌کنیم، سپس با استفاده از پارامتر /i به برنامه می‌گوئیم که قصد وارد کردن داده‌های رجیستری (Import کردن) را داریم و در آخر مسیر کامل فایل رجیستری همراه با دو کاراکتر کتیشن (") را وارد می‌کنیم.

 ساختار دستور در تصویر زیر، خط پایینی است:

regedit /i "C:\ByteGate.reg"

در این دستور فایل C: \ByteGate.reg را از طریق برنامه Regedit ایمپورت (Import) می‌کنیم.

فرمت REG چیست؟

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.