درگاه PS/2 چیست و چه کاربردی دارد؟

درگاه PS/2 یک درگاه استاندارد برای اتصال دستگاه‌های (Devices) ورودی مانند کیبورد و ماوس است. این استاندارد در حال حاضر به طور کامل به استاندارد USB تغییر پیدا کرده است. در ادامه با ما باشید تا با این رابط آشنا شوید.

کلمه PS/2 به معنای چیست؟

کلمه PS/2 مخفف عبارت Personal System/2، نام یکی از کامپیوترهای قدیمی شرکت IBM است. IBM در دهه 80 میلادی، سری کامپیوترهای Personal System را معرفی کرد. سری دوم این کامپیوترها با نام مخفف PS/2 معرفی شد.

در این سری از کامپیوترها، شرکت IBM از استانداردهای مختلف صرف نظر کرده و در آن درگاهها و واحدهای جدیدی بوجود آورد. یکی از این درگاهها DIN Connector نام داشت که برای اتصال ورودیهایی مانند کیبورد و ماوس مورد استفاده قرار میگرفت. درگاههای این سری از کامپیوترها به سرعت به  یکی از درگاههای استاندارد تبدیل شد. این درگاه با نام PS/2 از همان نام کامپیوترهای قدیمی برداشته شده است.

درگاه  PS/2 چیست؟

درگاه PS/2 یک درگاه استاندارد برای اتصال انواع دستگاه‌های ورودی (Input Device) از جمله کیبورد، ماوس و میکروفون است. معمولاً در کامپیوترهای جدید، نمیتوان این درگاه را یافت درحالی که در اغلب کامپیوترها و لپتاپ‌های قدیمی این درگاه وجود دارد.

این درگاه دارای 6 پین است و در دو اندازه 3.8 اینچ و 1.4 اینچ هستند که قابل تبدیل به یکدیگراند. اندازه رایج در کامپیوترهای شخصی، 1.4 اینچ است. سیگنال‌های این پورت از 1 تا 16 کیلوهرتز (kHz) و شامل یه بیت شاخص شروعی، پایانی و برابری می‌باشد.

این درگاه چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفته شد، وظیفه این درگاه اتصال دستگاه‌های ورودی به برد اصلی (Motherboard) است. کیبوردها و ماوس‌های قدیمی که از درگاه استاندارد USB پشتیبانی نمی‌کنند، از طریق درگاه PS/2 قابل اتصال و استفاده هستند.

نکته: رنگ بنفش در این درگاه برای ورودی کیبورد و رنگ سبز برای ورودی ماوس است.

درگاه PS/2

یک درگاه PS/2. (سمت راست حالت نری و سمت چپ حالت مادگی)

 

USB جایگزین PS/2:

درگاه PS/2 درحال حاظر جای خود را به درگاه های استاندارد جدید تر مانند USB داده است. دلایل مختلفی برای این جایگزینی وجود دارد که به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

  • USB‌ها بر خلاف PS/2‌ها می‌توانند به انواع مختلف ورودی و خروجی‌ها متصل شوند.
  • سرعت انتقال داده‌ها در نسل‌های مختلف USB بسیار بیشتر از PS/2 است.
  • جریان الکتریکی (آمپر) عبوری از PS/2 مقدار 275 میلی آمپر است درحالی که این عدد در درگاه USB مقدار 500 میلی آمپر است؛ بنابراین USB می‌تواند به عنوان یک منبع تغذیه برای سایر دستگاه‌ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

 اطلاعات پین‌ها (Pinout):

PS2 Pinout

پین‌های درگاه

شماره پین نام پین توضیحات
1 +Data پین انتقال داده‌ها
2 --- وصل نشده
3 GND GND
4 VCC 5 ولت جریان مستقیم (DC)
5 +CLK پین سیگنال‌های کلاک
6 --- وصل نشده
حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.