درگاه موازی چیست و چه کاربردی دارد؟

درگاه موازی (Parallel) یک درگاه استاندارد برای انتقال داده بین کامپیوتر و دستگاه‌های (Devices) دیگر است و اجازه اتصال آن‌ها به کامپیوتر را می‌دهد. این درگاه در ابتدا برای پرینترها طراحی شده بود.

درگاه موازی به معنای چیست؟

منظور از کلمه درگاه موازی (Parallel Port) این است که این درگاه همه 8 بیت را به صورت همزمان و موازی از طریق 8 پین مختلف به سایر دستگاه‌ها ارسال می‌کند. از دیگر نام‌های این درگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • Printer Port (درگاه پرینتر)
 • DB-25
 • Centronics port
Parallel Port Symbol

نماد درگاه پرینتر (یا موازی)

درگاه Parallel چیست؟

درگاه موازی (Parallel Port) در اصل توسط IBM برای برقراری ارتباط با پرینترها ساخته شده بود. درگاه موازی بر روی مادربردها معمولاً به رنگ آبی یا بنفش است.

این درگاه دارای 25  پین است (DB-25) و بیت‌ها به صورت همزمان از 8 پین آن ارسال یا دریافت می‌شوند؛ بنابراین نرخ انتقال داده در مقایسه با درگاه‌های قدیمی دیگر مانند درگاه سریال، بیشتر است. نرخ انتقال داده در این درگاه 50 تا 100 کیلوبایت بر ثانیه (kBps)  است.

درگاه موازی

یک کابل و درگاه موازی (سمت راست حالت نری و سمت چپ حالت مادگی)

درگاه موازی چه کاربردی دارد؟

وظیفه این درگاه نیز مانند سایر درگاه‌ها، ارتباط دستگاه‌های دیگر با کامپیوتر (یا سایر دستگاه‌ها) است. این درگاه می‌تواند برای ارتباط کامپیوتر با پرینترها، اسکنرها و سایر دستگاه‌هایی که نیاز به پهنای باند انتقال داده نسبتاً زیادی دارند مورد استفاده قرار گیرد. اما همان‌طور که گفته شد، این درگاه در اصل برای اتصال به پرینترها ساخته شده بود.

درگاه USB  و اترنت درحال جایگزینی بسیاری از درگاه‌های دیگر مثل درگاه پرینتر (یا موازی) است. البته می‌توان با استفاده از تبدیل کننده‌های پورت موازی به USB، دستگاه‌هایی مانند پرینترهایی که فقط از طریق پورت موازی قابل استفاده هستند را از طریق پورت یو اس بی نیز استفاده کرد.

پورت موازی Parallel

یک درگاه موازی یا پرینتر (حالت مادگی)

نحوه کار درگاه موازی (در دستگاه اصلی خود یعنی پرینتر):

Parallel port pinout

پین‌های درگاه موازی

درگاه موازی (Parallel Port) همه 8 بیت (یک بایت) را به صورت همزمان و موازی با استفاده از 8 پین مختلف ارسال می‌کند.

 • در ابتدا پین 1 با ارسال یک جریان با ولتاژ 2.8 تا 5، اعلام می‌کند که ارسال داده تمام شده است.
 • پین 2 تا 9 برای ارسال داده مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر یک از پین‌ها وظیفه انتقال یک بیت داده را دارند. پین‌ها برای ارسال یک بیت داده از ولتاژهای 0 و 5 استفاده می‌کنند. ولتاژ 0 برای ارسال بیت صفر و ولتاژ 5 برای ارسال بیت یک مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • پین شماره 10 نیز جهت نشان دادن اتمام دریافت داده، جریانی با ولتاژ 0.5 ولت را ارسال می‌کند.
 • زمانی که پرینتر مشغول نباشد و آماده دریافت داده جدید باشد، از پین 11 جریان الکتریکی با ولتاژ 0.5 ولت را ارسال می‌کند تا به کامپیوتر اطلاع دهد که پرینتر آماده دریافت داده‌های جدید است.
 • درصورتی که پرینتر خالی از کاغذ باشد، با ارسال یک جریان با ولتاژ 0.5، از طریق پین 12 به کامپیوتر اطلاع می‌دهد که پرینتر خالی از کاغذ است.
 • پرینتر دائماً از طریق پین 13 جریان با ولتاژ زیر 0.5 ولت را به کامپیوتر ارسال می‌کند تا به کامپیوتر اطلاع دهد که پرینتر در هر لحظه آماده کار است (به اصطلاح بر خط یا Online است).
 • پین 14 نیز با استفاده از یک جریان با ولتاژ 5، برای آماده سازی کاغذ جدید جهت کپی کردن یا اسکن کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • درصورتی که پرینتر هر مشکلی داشته باشد، از طریق پین 15 با ولتاژ کمتر از 0.5 ولت، به کامپیوتر اطلاع می‌دهد که پرینتر دارای اشکالاتی است.
 • زمانی که کامپیوتر نیاز دارد تا از پرینتر استفاده کند، از طریق پین 16 پرینتر را راه اندازی می‌کند.
 • درصورتی که کامپیوتر از پرینتر استفاده نکند، از طریق پین 17 یک جریان الکتریکی به پرینتر ارسال می‌کند تا آن را به حالت آفلاین (Offline) در بیاورد.
 • پین‌های 18 تا 25 نیز به اصطلاح پین‌های Ground (زمین) هستند و همزمان با پین‌های 2 تا 9 (و برخی دیگر از پین‌ها) مورد استفاده قرار می‌گیرند.
حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.