پیدا کردن Username کاربر در ویندوز

Username نام کاربری است که ویندوز (یا سیستم عامل‌های دیگر) می‌تواند کاربر را با آن نام شناسایی کند. هر کاربر در ویندوز، می‌تواند تنها یک نام کاربری داشته باشد. برای پیدا کردن Username کاربر در ویندوز، راه‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه با ما باشید تا با تعدادی از این روش‌ها آشنا شوید.


Username چیست؟ (در سیستم عامل ویندوز)

Username به معنای نام کاربری است. نامی که سیستم عامل و شبکه می‌توانند کاربران را به وسیله آن تشخیص دهند. هر کاربر در ویندوز، یک نام کاربری دارد. این نام کاربری به سیستم عامل کمک می‌کند تا بتواند علاوه بر تشخیص کاربر فعلی، از ایجاد هرگونه اختلال در حساب سایر کاربران جلوگیری کند. بنابراین در یک سیستم عامل با چندین کاربر، هیچ دو نام کاربری نمی‌توانند یکی باشند.

Username یک کاربر همراه با Computer Name سیستم (Computer Name چیست؟ (و شرایط انتخاب آن)) مشخص می‌شود: (حالت استاندارد)

ComputerName/Username

نکته: برای پیدا کردن Computer Name خود در سیستم عامل ویندوز، می‌توانید به پست مربوطه مراجعه کنید. (پیدا کردن Computer Name در ویندوز)

 

نحوه پیدا کردن Username در ویندوز

معمولاً هر سیستم عاملی، کاربران را بر اساس Username ها از هم جدا می‌کند (البته استثناعاتی نیز وجود دارند؛ مثلاً برخی از سیستم عامل‌ها فقط یک حساب کاربری مرکزی دارند). اما در این پست ما روش‌های پیدا کردن Username کاربر در ویندوز را شرح می‌دهیم و از کنار سایر سیستم عامل‌ها می‌گذریم. روش‌های بسیاری برای پیدا کردن Username در سیستم عامل ویندوز وجود دارد که در این پست تعدادی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

خلاصه آموزش (درصورتی که حوصله خواندن کل متن را ندارید!)

  • کنترل پنل

به کنترل پنل رفته سپس به بخش User Accounts بروید. در کادر بالا و سمت راست، می‌توانید نام کاربری خود را مشاهده کنید.

  • خط فرمان

خط فرمان ویندوز (CMD) را باز کرده سپس دستور echo %username% را اجرا کنید. توجه کنید که پس از کلمه echo یک فاصله وجود داشته و کلمه بعدی به صورت %username% است. خروجی این دستور همان یوزرنیم کاربر فعلی است.

 

  • از طریق پنل User Accounts

پنل User account برای مدیریت حساب کاربری طراحی شده است. برای ورود به این پنل راه‌های گوناگونی وجود دارد (مثلا میتوانید از طریق تصویر کاربری در منو استارت به این پنل وارد شوید) اما روش رایج، استفاده از کنترل پنل برای ورود به این قسمت می‌باشد.

کنترل پنل خود را باز کنید. سپس به پنل User Accounts (قسمت User Accounts) بروید.

نام کاربری در ویندوز

 

در این پنل، می‌توانید نام کاربری خود را به راحتی مشاهده کنید.

نام کاربری در ویندوز

 

  • از طریق دستور در خط فرمان ویندوز

Username خود را می‌توانید از طریق خط فرمان نیز بدست بیاورید.

۱- برای اینکار ابتدا Command Prompt ویندوز را اجرا کنید.

نام کاربری در ویندوز

 

نکته: مسیر پیشفرض Command Prompt پوشه کاربر فعلی است. بنابراین می‌توانید از طریق خط پشت دستور، به راحتی نام کاربری را مشاهده کنید.

2- سپس از طریق فرمان  زیر، کامپیوتر نیم خود را بدست بیاورید:

echo %username%

نام کاربری در ویندوز

 

در این عبارت از دستور echo برای بازگردانی مقدار موجود در متغیر %username% استفاده می‌کنیم. متغیر %username% مقدار اسمی "نام کاربری" کاربر وارد شده فعلی را در خود ذخیره می‌کند. بنابراین با اجرای کد بالا، Username کاربر بازگردانده می‌شود.

Windows Username 4

 

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.