نحوه پاک کردن کش در مرورگر Opera

برای پاک کردن کش (Cache) در مرورگر اپرا (Opera) روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه با ما باشید تا با نحوه پاک کردن کش‌های مرورگر اپرا از طریق خود مرورگر آشنا شوید.

مختصری درباره Cache مرورگرها:

کَش‌های (Caches) مرورگر یا به اصطلاح Temporary Internet Files به معنای “فایل‌های موقت اینترنتی”، فایل‌های موقتی‌ای که درواقع کپی‌هایی از فایل‌های مرورشده قبلی مانند تصاویر هستند و در مرور سریع‌تر اینترنت به کاربر کمک می‌کنند. برای مثال، کش‌های تصاویر در حین مرور یک صفحه در کامپیوتر به صورت محلی (Local) ذخیره می‌شوند و زمانی که کاربر قصد مرور همان صفحه با همان تصاویر (یا یه صفحه دیگر با همان تصویر) را دارد، مرورگر فایل کش مربوط به آن تصویر را با استفاده از الگوریتم‌های مقایساتی پیدا کرده سپس به کاربر نشان می‌دهد. در این حالت، تصویری که بار دیگر مشاهده شده است، برای بار دوم بارگیری (Download) نخواهد شد و بدین ترتیب سرعت مرور صفحات وب به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

نکته: برای مشاهده مطلب مربوط به کش‌ها، به پست “حافظه نهان (Cache) مرورگر چیست؟” مراجعه کنید.

نکته: ممکن مرورگر شما اپرا (اینترنت اکسپلورر) نباشد. در این صورت به پست مربوط به هر یک از این مرورگرها درباره حذف کش‌ها مراجعه کنید: گوگل کروم گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس موزیلا فایرفاکس، اینترنت اکسپلورر اینترنت اکسپلورر

 

چرا Cacheهای مرورگر را پاک می‌کنیم؟

کش‌ها باعث افزایش سرعت مرور وب می‌شوند. اما ممکن است در بسیاری از موارد، فایل‌های اصلی‌ای توسط مرورگر کش شده اند، از طرف سرور، سازندگان و طراحان یا به هر دلیل دیگری تغییر داده شوند. در این حالت ممکن است مرورگر همان فایل کش شده را به کاربر نشان دهد درحالی که این فایل کش شده با فایل اصلی تفاوت دارد. برای مثال، یک تصویر ممکن است توسط مرورگر کش شود. در این صورت زمانی که حتی تصایر اصلی تغییر داده شود، ممکن است مرورگر همان تصویر قدیمی کش شده را به کاربر نشان دهد.

 

نحوه پاک کردن Cache در مرورگر اپرا

برای هرچه آسان‌تر بودن این آموزش، ما Cacheهای مرورگر اپرا (Opera) را از طریق خود مرورگر پاک خواهیم کرد. روش‌ها و برنامه‌های مختلفی را می‌توانید در ارتباط با پاک کردن Cacheهای مرورگرهای مختلف ازجمله اپرا پیدا کنید.

توجه کنید که تا مرحله 5 را می‌توانید با وارد کردن لینک "opera://settings/clearBrowserData" به صورت مستقیم در اپرا (بدون علامت کتیشن‌ها ") بپیمایید.

 

۱- برای پاک کردن Cacheها ابتدا مرورگر اپرا (Opera) را اجرا کنید. حال از گوشه بالا-سمت چپ (به صورت پیشفرض) منو اپرا (منوی اپرا) را باز کنید.

پاک کردن کش اپرا

 

2- در پنجره باز شده بر روی Settings (تنظیمات) کلیک کنید. همچنین این کار را می‌توانید با استفاده از کلیدهای ترکیبی P + Alt نیز انجام دهید.

پاک کردن کش اپرا

 

حال با پنجره‌ای مشابه تصویر زیر روبرو خواهید شد.

پاک کردن کش اپرا

 

3- بر روی Privacy & security کلیک کنید تا به تب مربوطه هدایت شوید.

پاک کردن کش اپرا

 

4- در قسمت Privacy (حریم خصوصی) بر روی Clear browsing data (حذف داده‌های مرور) کلیک کنید.

پاک کردن کش اپرا

 

حال پنجره‌ای با نام Clear browsing data مشابه تصویر زیر باز خواهد شد.

پاک کردن کش اپرا


5- در قسمت Obliterate the following items from (بازه زمانی برای حذف داده‌های انتخاب شده) می‌توانید بازه زمانی‌ای که کش‌ها در آن زمان ذخیره شده اند را انتخاب کنید. برای پاک کردن تمامی کش‌ها گزینه the beginning of time را انتخاب کنید.

پاک کردن کش اپرا

 

6- حال گزینه Empty the cache به معنای "خالی کردن کش" را انتخاب کرده سپس بر روی Clear browsing data کلیک کنید.

پاک کردن کش اپرا

 

پس از اتمام فرایند پاک سازی، پنجره مربوطه بسته خواهد شد.

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.