نحوه پاک کردن کش در مرورگر Internet Explorer

برای پاک کردن کش (Cache) در مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) روش‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه با ما باشید تا با نحوه پاک کردن کش‌های مرورگر IE از طریق خود مرورگر آشنا شوید.

مختصری درباره Cache مرورگرها:

کَش‌های (Caches) مرورگر یا به اصطلاح Temporary Internet Files به معنای “فایل‌های موقت اینترنتی”، فایل‌های موقتی‌ای که درواقع کپی‌هایی از فایل‌های مرورشده قبلی مانند تصاویر هستند و در مرور سریع‌تر اینترنت به کاربر کمک می‌کنند. برای مثال، کش‌های تصاویر در حین مرور یک صفحه در کامپیوتر به صورت محلی (Local) ذخیره می‌شوند و زمانی که کاربر قصد مرور همان صفحه با همان تصاویر (یا یه صفحه دیگر با همان تصویر) را دارد، مرورگر فایل کش مربوط به آن تصویر را با استفاده از الگوریتم‌های مقایساتی پیدا کرده سپس به کاربر نشان می‌دهد. در این حالت، تصویری که بار دیگر مشاهده شده است، برای بار دوم بارگیری (Download) نخواهد شد و بدین ترتیب سرعت مرور صفحات وب به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

نکته: برای مشاهده مطلب مربوط به کش‌ها، به پست "حافظه نهان (Cache) مرورگر چیست؟" مراجعه کنید.

نکته: ممکن مرورگر شما اینترنت اکسپلورر (اینترنت اکسپلورر) نباشد. در این صورت به پست مربوط به هر یک از این مرورگرها درباره حذف کش‌ها مراجعه کنید: گوگل کروم گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس موزیلا فایرفاکس، اپرا اپرا

 

چرا Cacheهای مرورگر را پاک می‌کنیم؟

کش‌ها باعث افزایش سرعت مرور وب می‌شوند. اما ممکن است در بسیاری از موارد، فایل‌های اصلی‌ای توسط مرورگر کش شده اند، از طرف سرور، سازندگان و طراحان یا به هر دلیل دیگری تغییر داده شوند. در این حالت ممکن است مرورگر همان فایل کش شده را به کاربر نشان دهد درحالی که این فایل کش شده با فایل اصلی تفاوت دارد. برای مثال، یک تصویر ممکن است توسط مرورگر کش شود. در این صورت زمانی که حتی تصایر اصلی تغییر داده شود، ممکن است مرورگر همان تصویر قدیمی کش شده را به کاربر نشان دهد.

 

نحوه پاک کردن Cache در مرورگر اینترنت اکسپلورر

برای هرچه آسان‌تر بودن این آموزش، ما Cacheهای مرورگر اینترنت اکسپلورر (Internet Explorer) را از طریق خود مرورگر پاک خواهیم کرد. روش‌ها و برنامه‌های مختلفی را می‌توانید در ارتباط با پاک کردن Cacheهای مرورگرهای مختلف ازجمله IE پیدا کنید. توجه کنید که در نسخه‌های مختلف اینترنت اکسپلورر مراحل 1 تا 3 با یکدیگر کمی تفاوت دارند. برای هرچه آسان تر شدن آموزش، چهار نسخه رایج در چهار نسخه ویندوز را به صورت جداگانه از مراحل 1 تا 3 در دو قسمت دسته بندی کرده ایم که با کلیک بر روی بلوک مورد نظر، مراحل نمایان خواهند شد.

اینترنت اکسپلورر نسخه 9 تا 11 (برای ویندوز 7 تا 8.1)

1- اینترنت اکسپلورر (IE) خود را باز کنید. حال از گوشه بالا-سمت راست (به صورت پیشفرض) منوی مرورگر (منوی اینترنت اکسپلورر) را باز کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

2- در منوی باز شده بر روی Internet options کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

3- حال در قسمت Browsing history بر روی ... Delete کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

اینترنت اکسپلورر نسخه 8 (برای ویندوز XP)

1- اینترنت اکسپلورر (IE) خود را باز کنید. سپس از طریق نوار ابزار بر روی Tools کلیک کنید. درصورتی که نوار ابزار برای شما نشان داده نمی‌شود، یکبار کلید Alt را بفشارید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

2- حال در منوی باز شده بر روی Internet Options کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

3- حال در پنجره باز شده در طریق قسمت Browsing history بر روی ... Delete کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

در همه نسخه‌های ذکر شده، پس از طی کردن مراحل 1 تا 3، با پنجره‌ای مشابه تصویر زیر مواجه خواهید شد.

Clear IE cache 7

 

4- در این پنجره تیک گزینه Preserve Favorites website data را بردارید؛ وجود تیک در این گزینه، وبسایت‌های مورد علاقه (Favorites) را از لیست حذف کردن داده‌ها خارج خواهد کرد. بدین ترتیب با برداشتن تیک این گزینه، داده‌های این وبسایت‌ها نیز حذف خواهند شد.

سپس تیک گزینه Temporary Internet files and website files را زده و روی Delete کلیک کنید.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

 

6- پس از اتمام فرایند، پنجره قبلی بسته شده و در پنجره اصلی مرورگر (در نسخه‌های 9 و بالاتر) پیغام زیر نشان داده خواهد شد.

پاک کردن کش اینترنت اکسپلورر

در نسخه‌های 9 و بالاتر

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.