حذف یا تغییر علامت فلش روی فایل‌های میانبر (Shortcut)

آموزش تغییر، حذف یا برگرداندن علامت کوچک فلش از کنار آیکون فایل‌های میانبر (شرتکات - Shortcut) ویندوز. در سیستم عامل ویندوز، شرتکات‌ها با علامت‌های فلش کوچکی از سایر فایل‌ها مجزا دیده می‌شوند.

علامت فلش کنار آیکون‌ها چیست؟

حتماً تا به حال فایل‌هایی را بر روی دسکتاپ (Desktop) خود دیده‌اید که در گوشه پایین آن‌ها علامت کوچک فلش وجود دارد. به این گونه فایل‌ها میانبر یا شرتکات (Shortcut) می‌گویند. درواقع فایل‌های شرتکات فقط لینک و میانبری هستند که شامل مسیر یک فایل بوده و با کلیک کردن بر روی آن، فایل یا برنامه اصلی از مسیر تنظیم شده اجرا خواهد شد.

به این ترتیب شرتکات‌ها فایل برنامه اصلی نبوده و به همین دلیل ویندوز برای مجزا کردن و جدا کردن آن‌ها از سایر فایل‌ها و برنامه‌ها، علامت فلش کوچکی در گوشه آیکون (تصویر کوچک - Icon) آن اضافه می‌کند. به عبارت ساده تر، ویندوز فایل‌های میانبر را با یک علامت فلش مشخص می‌کند. توجه کنید که با انجام دادن مراحل زیر، علامت فلش حذف شده و به این ترتیب از ظاهر فایل قادر به تشخیص شرتکات‌ها نخواهید بود.

Shortcut arrow in icons

علامت فلش در فایل‌های میانبر

 

نحوه حذف، تغییر یا بازگرداندن علامت فلش از میانبرها

برای حذف، تغییر یا بازگرداندن علامت فلش کوچک کنار فایل‌های میانبر راه‌های زیادی وجود دارد ازجمله استفاده از برنامه‌هایی که به این منظور طراحی شده اند. در این قسمت، ما به صورت مستقیم، دقیقاً کاری که این برنامه‌ها می‌کنند را به صورت مستقیم انجام خواهیم داد.

نکته: توجه کنید که قبل از انجام تغییرات توصیه می‌کنیم از رجیستری خود پشتیبان تهیه کنید (نحوه تهیه نسهه پشتیبان از رجیستری) و یک ریستور پوینت ایجاد کنید (نحوه ایجاد ریستور پوینت).

  • از طریق فایل قابل دانلود REG

آسان ترین راه برای انجام این تغییرات، استفاده از فایل رجیستری‌ای است که به این منظور تهیه کردهایم. فایل را می‌توانید از طریق لینک زیر دانلود کنید. توجه کنید که فایل دانلود شده را ابتدا از حالت فشردگی خارج کنید. برای این کار می‌توانید از برنامه‌های مانند WinRAR یا ۷zip استفاده کنید.

دانلود فایل فشرده شده با فرمت RAR (حجم: 1 کیلوبایت)

پس از دانلود فایل و خارج کردن آن از حالت فشرده، دو فایل با نام‌های Delete arrow symbol.reg (برای حذف علامت فلش) و Change to Default.reg (برای بازگردانی علامت فلش) ساخته خواهند شد. بر روی فایل مورد نظر دوبار کلیک کنید یا با کلیک راست و انتخاب Merge آن را اجرا کنید.

two reg file names_Shortcut Arrow

با پیغامی مبنی بر تایید انجام تغییرات توسط این فایل بر روی رجیستری شما مواجه خواهید شد. بر روی Yes کلیک کنید تا تغییرات انجام شوند.

registry confirm_Arrow

 

پس از این فرایند با پیامی مواجه خواهید شد که نشان دهنده اتمام آن است.

registry success_Arrow

 

نکته: همچنین می‌توانید محتوای این فایل را نیز مشاهده کنید. برای اطلاعات بیشتر به پست مربوط به فایل REG مراجعه کنید.

حال برای اعمال تغییرات کامپیوتر خود را ریستارت (Restart) کرده یا اکانت خود را لاگ آف (Log off) کنید.

 

  • به صورت دستی از طریق ویرایشگر رجیستری

شما می‌توانید از طریق ویرایشگر رجیستری پیش فرض ویندوز برای تغییر، حذف یا بازگرداندن این علامت فلش استفاده کنید. دقت کنید که درحین کپی کردن فقط و فقط اعداد فارسی را به انگلیسی تغییر دهید. درصورتی که قصد بازگردانی علامت فلش را دارید تا مرحله سوم، بخش اول پیش رفته سپس کامپیوتر خود را ریستارت کنید اما درصورتی که قصد حذف کردن یا تغییر دادن علامت را دارید، تمامی مراحل را بپیمایید.

1- ابتدا Registry Editor را اجرا کنید. (Registry Editor چیست؟ (و نحوه اجرای آن))

2- از طریق کلید ریشه (هایو رجیستری) HKEY_LOCAL_MACHINE به مسیر زیر بروید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Shell Icons

3- درصورتی که در آن مسیر مقداری به نام 29 وجود داشته باشد، آن را با کلیک کردن و انتخاب گزینه Delete حذف کنید {به این ترتیب علامت فلش به حالت اولیه برگردانده خواهد شد و با ریستارت کردن کامپیوتر، تغییرات را مشاهده خواهید کرد}. حال درصورتی که قصد تغییر یا حذف کامل علامت فلش را دارید، بر روی فضای خالی در قسمت سمت راست، راست کلیک کرده و ماوس را بر روی بخش New برده و گزینه String Value را بزنید. مقدار جدیدی ایجاد خواهد شد که باید نام آن را 29 (فقط عدد 29) بگذارید.

4- بر روی کلید جدید ساخته شده (29) دابل کلیک کرده و در پنجره باز شده، در قسمت Value data یکی از موارد زیر را وارد کنید. توجه داشته باشید که در هر دو مورد، در اول و آخر عبارت علامت کتیشن (") وجود دارد.

برای حذف علامت فلش:

"%SystemRoot%\System32\shell32.dll,-50"

برای تغییر به علامت دلخواه:

"مسیر کامل فایل با پسوند آیکون"

5-  رجیستری خود را بسته و کامپیوترتان را ریستارت (Restart) کرده یا اکانت خود را Log off کنید.

روش دیگری نیز وجود دارد که با استفاده از کلید IsShortcut (حذف کردن آن یا تغییر نام کلید به IsShortCut) در مسیر زیر:

HKEY_CLASSES_ROOT\linkfile

می‌توان این کار را انجام داد. اما حذف کردن یا تغییر دادن این مقدار مشکلات خودش را دارد. از جمله این مشکلات این است که برخی از میانبرهای سیستم ممکن است از کاربیفتند و یا لیست مورد علافه (Favorite List) ویندوز آیکون‌ها را به درستی نشان ندهد. به همین دلیل استفاده از این روش پیشنهاد نمی‌شود.

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.