تنظیمات SMTP سرویس Hotmail و Outlook.com

اگر قصد ارسال ایمیل با استفاده از برنامه‌های دیگر از طریق ایمیل هات میل (Hotmail) یا اوت لوک (Outlook.com) را داشته باشید به تنظیمات SMTP آن نیاز خواهید داشت.

 

مختصری درباره SMTP

SMTP مخفف عبارت "Simple Mail Transfer Protocol" به معنای "پروتکل ساده ارسال ایمیل" است. پروتکل SMTP را می‌توان یک نوع رابط سرویس ایمیل و برنامه‌ها (مانند Outlook یا Thunderbird)، سایت‌ها، موبایل‌ها و گوشی‌ها یا سایر ابزار دانست که عمل ارسال ایمیل را به مراتب آسان تر می‌کند. این پروتکل بر اساس استاندارد RFC 5321 توسعه داده شده است و اکثر سرویس دهندگان ایمیل از جمله جیمیل، یاهو و هات میل این پروتکل را در اختیار برنامه نویسان و توسعه دهندگان قرار می‌دهند. پورت پیش فرض در این استاندارد ۲۵ است (طبق بند ۴.۵.۴.۲) اما سرویس دهندگان ایمیل اکثراً از پورت‌های دیگر استفاده می‌کنند. از این پروتکل برای "ارسال" ایمیل استفاده می‌شود و معمولاً برای "دریافت" آن کاربردی ندارد.

 

تنظیمات SMTP هات میل و اوت لوک

پروتکل SMTP سرویس‌های هات میل (Hotmail) یا همان لایو (Live) که هر دو اشاره به سرویس Windows Live Hotmail دارند و همچنین سرویس اینترنتی Outlook.com (جدا از برنامه Outlook ویندوز که امکان اضافه کردن ایمیل‌ها از سرویس دهندگان مختلف از جمله جیمیل و یاهو را می‌دهد) رایگان بوده و تنظیمات و مقادیر آن به شرح زیر است:

عنوان انگلیسی عنوان فارسی مقدار توضیحات
SMTP Server آدرس سرور SMTP smtp.live.com تعریف شده برای Hotmail و Live
smtp-mail.outlook.com تعریف شده برای سرویس Outlook.com
SMTP Username نام کاربری SMTP آدرس کامل ایمیل فرستنده برای مثال example@hotmail.com
SMTP Password رمز عبور SMTP رمز عبور ایمیل فرستنده برای مثال MyP@ssworD
SMTP Port درگاه SMTP ۲۵ درحالت TLS
۵۸۷ درحالت TLS

 

چند نکته:

  • با اینکه سرویس‌های هات میل یا لایو و outlook.com به صورت مشخص از رمزگذاری SSL استفاده نمی‌کنند (اگر گزینه‌ای برای استفاده از SSL به صورت انفرادی وجود دارد، تیک آن باید برداشته شود) در عوض از TLS استفاده می‌کنند بنابراین درصورت وجود گزینه‌ای برای استفاده از TLS مانند "Use TLS/SSL" همچنان باید فعال باشد. اگر گزینه‌ای با عنوان TLS نیست، به احتمال زیاد کلاینت شما به صورت پیش فرض از TLS استفاده می‌کند.
  • درصورت وجود گزینه احراز هویت مانند "SMTP authentification" حتماً باید فعال باشد چون ما برای استفاده از سرویس SMTP نیاز به احراز هویت (وارد کردن رمز عبور و آدرس ایمیل) داریم. تقریباً همه سرویس دهنده‌های ایمیل برای استفاده از SMTP نیاز به احراز هویت دارند.
  • درصورت کارنکردن پورت ۲۵ پورت ۵۸۷ را امتحان کنید همچنین درصورت کارنکردن سرور smtp.live.com آدرس سرور smtp-mail.outlook.com را امتحان کنید.
  • درصورت امکان دو پورت ذکر شده و همچنین کلاینت خود را در فایروال (Firewall) خود Allow یا مجاز کنید.
  • ممکن است در کلاینت شما فیلدی برای نوشتن پورت وجود نداشته باشد. در این صورت پس از آدرس سرور ذکر شده، علامت دونقطه (:) سپس پورت مورد نظر را بنویسید. برای مثال: smtp.live.com:465
  • تعداد ایمیل‌ها مجاز برای فرستادن با استفاده از پروتکل SMTP سرویس لایو (هات میل) و اوت لوک ۳۰۰ عدد (هر ایمیل را می‌توان به ۱۰۰ دریافت کننده مختلف فرستاد) است. این محدودیت برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه اسپم (Spam) گذاشته شده است.
  • هر دو پورت و هر دو آدرس سرور SMTP با استفاده از اکانت‌های جداگانه تست شده و تا لحظه نوشتن این پست بدون نقض کار می‌کند.
حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.