آموزش PHP: نصب PHP و ساختار و اجرای فایل PHP

در این پست یاد خواهید گرفت که چگونه PHP را نصب کرده و شروع به کد نویسی سایت خود کنید.

 

این پست از سری آموزش‌های زبان PHP بوده و جلسه دوم آن است.

استفاده از PHP

با پی اچ پی در دو حالت می‌توانید کار کنید: ۱- یک هاست با پشتیبانی زبان PHP بخرید یا ۲- بر روی کامپیوتر خود یک وب سرور محلی ساخته و کدهایتان را در آن آزمایش/اجرا کنید.

وب هاست

اگر قصد دارید که از ابتدا پی اچ پی را به صورت آنلاین و به اصطلاح در قالب یک وبسایت راه اندازی کرده و آزمایش کنید، می‌توانید یک هاست ارزان خریداری کنید. با این حال اگر تا به حال PHP کار نکرده اید، پیشنهاد می‌شود ابتدا وب سرور محلی ساخته و پس از یادگیری این زبان، کدها و اسکریپت‌هایتان را در هاست پیاده سازی کنید.

PHP هم در هاست‌هایی که برپایه لینوکس هستند قابل استفاده است و هم در هاست‌های ویندوز. با این حال پیشنهاد می‌شود اگر فقط با زبان PHP کار می‌کنید (و نه ASP یا ASP.NET)، یک هاست لینوکس بخرید. البته هاست‌های رایگانی نیز وجود دارند که معمولاً پس از مدتی حساب شما را می‌بندند، می‌توانید با جستجو در گوگل این سرویس‌ها را نیز بیابید.

وب سرور محلی

اگر نمی‌خواهید دردسرهای ابتدایی هاست را بکشید یا قصد خرید یک هاست را ندارید، به راحتی می‌توانید یک وبسرور محلی ساخته و PHP را بر روی آن نصب کنید.

یکی از بهترین وب سرورها، آپاچی است که از PHP نیز پشتیبانی می‌کند و به صورت پیشفرض نصب شده است. هم آپاچی و هم PHP در بسته نرم افزاری رایگان XAMPP موجود می‌باشد. برای آموزش نصب، به پست "نحوه ایجاد وب سرور محلی (در کامپیوتر)" بروید.

محل قرار گیری فایل‌های PHP

زمانی که یک فایل PHP می‌سازیم، در وب هاست خود اگر از هاست لینوکس استفاده کرده باشیم، فایل‌هایمان برای این که بتوانند برای عموم اجرا شوند، باید در پوشه public_html و در وبسرور آپاچی (در مجموعه XAMPP) فایل‌های اجرایی باید در پوشه htdocs قرار گیرند.

حال که همه چیز آماده راه اندازی است، کافیست اسکریپت‌های PHP مان را بنویسیم. در جلسه بعدی از آموزش‌های PHP، خواهیم گفت که چگونه کدهای PHP را نوشته و با توابع مختلف کار کنید.

ساختار فایل PHP

کدها و اسکریپت‌های پی اچ پی در فایل‌هایی با پسوند php (مثلاً index.php) برای هسته اجرا کننده PHP و وب سرور شناخته شده اند به عبارت دیگر، برای اجرای کدها، آن‌ها را در فایل‌هایی با فرمت php در مسیر اجرا کننده پیشفرض (که در بالا گفته شد) قرار می‌دهیم.

فایل‌های PHP فقط فرمت php دارند یعنی محتوای داخلی آن‌ها مانند یک فایل ساده متنی (TXT) بوده و به راحتی قابل ویرایش است. بنابراین فایل‌های PHP را می‌توانیم با ابزار اولیه‌ای مانند برنامه Notepad یا ابزار حرفه‌ای مثل Dreamviewer ایجاد کرده و ویرایش کنیم. با این حال من خودم از Notepad++ استفاده می‌کنم و به نظرم برای شروع مناسب است.

ساختار کلی فایل PHP به این صورت است:

<?php

 Code goes here;

?>

یعنی هر گاه فایل php ای توسط هسته پردازشی شناسایی شود، فقط و فقط کدهای داخل دو تگ <?php و ?> اجرا خواهند شد. در آخر هر دستور، باید کاراکتر سیمیکالن (;) بگذاریم تا دستور را ببندیم. در بالا و پایین این تگ‌ها می‌توانیم از کدهای HTML استاتیک استفاده کنیم. بگذارید یک مثال بزنیم:

<html><body>

<?php

 echo "Your PHP server works well :)";

?>

</body></html>

کدهای بالا را در یک فایل با فرمت .php (مثلاً test1.php) ذخیره کرده و آن را در مسیر پیشفرض اجرای کدها (public_html در وب هاست های لینوکسی و htdocs در مسیر نصب شده وب سرور آپاچی محلی) قرار داده و با رفتن به مسیر http://example.com/test1.php (در وب هاست ها. بجای example.com دامنه سایت شما) یا http://localhost/test1.php (در وب سرور محلی. localhost هیچ .com و ... ای ندارد) خروجی "Your PHP server works well :)" را باید مشاهده کنید.

در کدهای بالا بین دو تگ HTML و body از تگ‌های <?php و ?> استفاده کرده ایم بنابراین هسته PHP کدهای داخل آن را پردازش خواهد کرد. از دستور echo استفاده کرده و عبارت داخل دو کاراکتر " را برای کاربر چاپ کرده و نمایش می‌دهیم. در آخر دستورات PHP از کاراکتر سیمیکالن (;) برای پایان دادن به هر دستور استفاده می‌کنیم.

حمایت مالی از سایت

مبلغ مورد نظر:
نام:
ایمیل:
دلیل حمایت:
* فیلدهای نام، ایمیل و دلیل حمایت اختیاری اند.
* پرداخت با کمک پورتال زرین پال و با کارت‌های عضو شتاب انجام می‌پذیرد.

دیدگاه ها بسته شده است.